Ocena

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Ocena, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Wyraz ocena ma wiele znaczeń. Jednym z nich jest opinia kogoś o czymś lub o kimś. Kolejnym znaczeniem słowa ocena jest nota dawana uczniowi lub studentowi za osiągane wyniki w nauce. Ostatnim znaczeniem jest oszacowanie wartości czegoś.
Słowo ocena ma również bardzo dużo synonimów: opinia, osąd, sąd, werdykt, uznanie, krytyka, zdanie, stanowisko, cenzura, recenzja, wyobrażenie, przekonanie, przeświadczenie, mniemanie, punkt widzenia, spojrzenie, samoocena, nota, stopień, cenzurka, oszacowanie, wycena, otaksowanie.
Wyraz ocena występuje w liczbie pojedynczej – ocena i liczbie mnogiej – oceny. Słowo ocena
można również odmienić przez przypadki w następujący sposób:
liczba pojedyncza
mianownik: ocena
dopełniacz: oceny
celownik: ocenie
biernik: ocenę
narzędnik: oceną
miejscownik: ocenie
wołacz: oceno
liczba mnoga
mianownik: oceny
dopełniacz: ocen
celownik: ocenom
biernik: oceny
narzędnik: ocenami
miejscownik: ocenach
wołacz: oceny
Odnosząc się do podanych na początku znaczeń słowa ocena, postaram się je teraz omówić. Zacznijmy od opinii kogoś o czymś lub o kimś. Każdy człowiek w naturalny sposób ocenia innych ludzi. Swoje opinie o innych ludziach kształtuje biorąc pod uwagę kryteria między innymi wyglądu, cech charakteru oraz pochodzenia. Na takiej podstawie stworzona opinia, zwłaszcza na początku znajomości, albo w przypadku znajomości pobieżnej lub przelotnej bywa mocno zafałszowana i nie ma pokrycia w rzeczywistości. Często ludzie przyjmują również za prawdziwe opinie osób znanych, tak zwanych celebrytów o innych ludziach. Tego rodzaju kształtowanie własnej opinii może spowodować bardzo niesprawiedliwe i niekorzystne ocenianie innego człowieka powodując w ten sposób fatalne następstwa i konsekwencje.
Taki sam mechanizm występuje w grupach środowiskowych, zawodowych lub rodzinnych, gdzie silniejsza osobowość lub tak zwany przywódca grupy dyktuje innym swoją ocenę o innych ludziach, o rzeczach, sprawach i wydarzeniach. Bardzo często sytuacja taka ma miejsce w szkole, często również zdarza się w pracy. Powoduje to zaniżenie oceny u innych ludzi, wprowadzenie kogoś w kompleksy. Może to spowodować niekorzystne przyjęcie takiej fałszywej lub powierzchownej oceny opartej na braku pogłębionej analizy czy świadomym działaniu i skutkować złym stanem psychicznym ocenianej osoby.
Znacznie łatwiej ludzie ulegają osobom lubianym, posiadającym autorytet lub władzę, czasami pozornie znającym się na temacie. Ogromną rolę w zakresie kształtowania opinii ludzkiej w bardzo szerokim zakresie obejmującym wydanie opinii o czymś lub o kimś pełnią media. Należą do nich zarówno media społecznościowe realizowane za pośrednictwem internetu, jak też media tak zwane tradycyjne, czyli telewizja, radio i prasa. Świadczą o tym chociażby podtytuły niektórych tytułów

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!