Cukrzyca zalicza się do najczęściej występujących chorób, a liczba przypadków zachorowań cały czas się zwiększa.
Obecnie wyróżnia się następujące typy cukrzycy:
• cukrzycę typu 1,
• cukrzycę typu 2,
• cukrzycę polekową,
• cukrzycę ciążową.
Odmiana przez przypadki
M. cukrzyca
D. cukrzycy
C. cukrzycy
B. cukrzycę
N. cukrzycą
Msc. cukrzycy
W. cukrzyco
Przykłady użycia: Zachorowała na cukrzycę ciążową. Chorzy na cukrzycę powinni systematycznie uprawiać sport.
Cukrzyca typu 2 inaczej nazywana cukrzycą wieku starczego, rozwija się najczęściej w późniejszych latach życia, chociaż zapadalność na nią dotyczy coraz młodszych osób. Jej przebieg charakteryzuje się względnym niedoborem insuliny, zmniejszeniem wrażliwości tkanek obwodowych na insulinę, czyli insulinoopornościową lub obu tych mechanizmów jednocześnie współistniejących i współzależnych w różnej proporcji. Jest to choroba szeroko rozpowszechniona, która uwarunkowana jest genetycznie i środowiskowo. Wśród czynników środowiskowych sprzyjających rozwojowi cukrzycy typu 2 główną rolę odgrywa otyłość, zwłaszcza brzuszna oraz mała aktywność fizyczna. Cukrzyca typu 2 występuję najczęściej u osób z otyłością androidalną inaczej trzewną, gdyż tego typu tkanka tłuszczowa cechuje się zwiększoną aktywnością lipolityczną, prowadzącą do zwiększenia poziomu wolnych kwasów tłuszczowych (WNKT) w surowicy krwi.
Cukrzyca charakteryzuje się przewlekłą hiperglikemią oraz zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, tłuszczów, a także białek w efekcie wydzielania insuliny lub jej działania. Z cukrzycą wiążą się problemy w prawidłowym funkcjonowaniu wielu narządów. Najczęstsze objawy cukrzycy to nadmierne pragnienie, nieostre widzenie, wielomocz, utrata masy ciała. W przypadku najcięższych postaci choroby może dość do znacznej senności i śpiączki lub do zgonu. Osoby chorujące na cukrzycę są w większym stopniu narażone na wystąpienie choroby wieńcowej, miażdżycy, a także innych poważnych chorób. Diagno
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
ozując chorobę należy wykonać wiele szczegółowych badań. Głównym jest zbadanie poziomu glikemii, następnie poziomu hemoglobiny glikowanej, testów na obecność glukozy w moczu i ciał ketonowych we krwi i moczu oraz krzywej glikemicznej. Leczenie polega przede wszystkim na zastosowaniu leku przeciwcukrzycowego, który musi być dobrany w zależności od rodzaju cukrzycy. Duże znaczenie ma terapia niefarmakologiczna, obejmująca między innymi modyfikację diety oraz wysiłek fizyczny. Bardzo ważne jest także stosowanie odpowiedniej diety. Badania, które były prowadzone wśród osób niechorujących na cukrzycę pozwoliły stwierdzić, że występuje u nich proporcjonalne zwieszenie insulinemii poposiłkowej w zależności od tego, jaki IG miał spożywany posiłek. Uwzględniając IG i ŁG uważa się, iż pacjenci chorujący na cukrzycę powinni wziąć pod uwagę w swojej diecie produkty zbożowe z pełnego przemiału (kasze gruboziarniste, płatki owsiane, nieoczyszczony ryż), które zawierają dużą ilość błonnika, witamin z grupy B i sole mineralne. Zalecane jest także spożywanie warzyw, które posiadają duże zasoby błonnika, antyoksydantów oraz tokoferolu. Wśród owoców tego rodzaju znajdują się pomarańcze, jabłka, wiśnie. Wybierając produkty mleczne chorzy powinni kierować się tym, aby były to produkty beztłuszczowe lub zawierające minimalna ilość tłuszczu. Nadmiar spożywanych produktów, produkty zbyt kaloryczne, zawierające konserwanty nie sprzyjają zachowaniu zdrowia, prowadzą do otyłości i mogą przyczyniać się do licznych chorób.
Prawidłowe żywienie ma duże znaczenie w przypadku wystąpienia cukrzycy. Jednym z zaleceń dla pacjentów cukrzycowych jest redukcja wagi, unikanie nadwagi i otyłości. Prawidłowa ilość poszczególnych składników odżywczych może także w znacznym stopniu wpływać na modyfikowanie przebiegu choroby. Dlatego każdy pacjent chorujący na cukrzycę lub taki, u którego istnieje zagrożenie tą chorobą, powinien przede wszystkim zbadać o odpowiednią wagę i właściwe żywienie. Zalecenia dietetyczne są publikowane w Wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Dodaj komentarz jako pierwszy!