Stereotyp

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Stereotyp, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Stereotyp tłumaczy się jako schematyczny obraz jakiegoś zjawiska, człowieka lub grupy osób, która powstała na podstawie opinii, nierzadko przed poznaniem tej osoby czy zjawiska. Stereotyp to uproszczony obraz kogoś lub czegoś. Stereotypy są powszechne w naszym życiu. Bardzo często dotyczą osób innej narodowości i wiążą się z postrzeganiem tych osób przez pryzmat wcześniejszych stosunków, wydarzeń historycznych. Wiele stereotypów dotyczy tego, jak ktoś powinien się zachowywać, jakie odgrywać role. W stereotypowy sposób postrzegano przez wiele lat kobiety, przypisując im role matki, kobiety, która realizuje się w pracach domowych, na przykład gotowaniu. W stereotypowy sposób kobiety były przedstawiane w literaturze – jako te, które zajmują się dziećmi i domem, a rzadziej chcą się spełniać w pracy zawodowej.

Odmiana
M. stereotyp/stereotypy
D. stereotypu/stereotypów
C. stereotypowi/stereotypom
B. stereotyp/stereotypy
N. stereotypem/stereotypami
Msc. stereotypie/stereotypach
W. stereotypie/stereotypy

Przykłady użycia:
Twoje myślenie jest bardzo stereotypowe. W ocenie przedstawicieli innych narodów często posługujemy się stereotypami. Postrzegasz to w sposób stereotypowy. Nie można ulegać stereotypom. Stereotypowe myślenie jest krzywdzące dla innych.

Polskie stereotypy i uprzedzenia są najbardziej wyraziste w relacjach naród polski – inne narodowości. Szczególnie ostro rysuje się konflikt między Polakami a Żydami. Sporo stereotypów dotyczy także Niemców. Na przestrzeni wieków Niemcy zawsze byli postrzegani przez Polaków w negatywnym świetle. Wiąże się to z pewnością ze wzajemnymi relacjami. Najstarszym chyba świadectwem niechęci Polaków do Niemców jest legenda o Wandzie, która nie chciała Niemca. Bardzo często w legendach czy baśniach diabła przedstawiano pod postacią Niemca, W czasach Rzeczypospolitej szlacheckiej utarło się powiedzenie „Jak świat światem nigdy Niemiec nie był Polakowi bratem”.
Niemcy są traktowani przez Polaków jako obcy, a negatywny obraz został utrwalony pod wpływem doświadczeń z okresu II woj

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!