Korupcja
Zamień czytanie na oglądanie!
Jednym z poważniejszych problemów w Polsce jest korupcja. Choć wydawać by się mogło, że zmiany w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym nie sprzyjają zachowaniom korupcyjnym, praktyka pokazuje, że jest inaczej. Mimo wielu pozytywnych zmian, nadal łapówkarstwo, przekupstwo, nieuczciwość są obecne w naszej rzeczywistości. Wielu Polaków, zwłaszcza tych starszych jest przekonanych, że jeśli nie wręczą łapówki, ich sprawy nie zostaną pozytywnie załatwione. Nagminne jest wręczanie pieniędzy lekarzom w zamian za przyspieszenie operacji czy urzędnikom w zamian za pozytywne załatwienie sprawy. Łapówki usiłują także wręczyć policjantom osoby popełniające wykroczenia drogowe. Zdecydowanie rzadziej słyszy się o przyjmowaniu łapówek przez nauczycieli czy pracowników naukowych, choć także takie przypadki się zdarzają. Przeciętni obywatele na pewno też nie wiedzą o wielu przypadkach korupcji w świecie polityki, biznesu czy sportu – choć afery w tych sektorach ujawniane są coraz częściej.
Korupcją nazywa się przyjmowanie korzyści materialnych w zamian za usługi, korzyści. Jest to działanie nielegalne, ścigane przez prawo.
Z punktu widzenia miejsca występowania korupcji można wyodrębnić korupcję urzędniczą, polityczną i gospodarczą, jednak jest to podział sztuczny, gdyż przejawy korupcji gospodarczej łączą w sobie elementy korupcji urzędniczej, a cześć korupcji politycznej stanowi też korupcję gospodarczą.
Korupcja urzędnicza łączy się często ze skłonnością do wykorzystywania procedur administracyjnych do tworzenia ograniczeń w uprawnieniach stron, nieujawnianie istotnych fragmentów toku załatwianych spraw oraz nie w pełni czytelne przedstawianie sposobów realizacji pewnych zadań. Powiązanie korupcji gospodarczej z korupcją urzędniczą jest określane często mianem oszustw korupcyjnych. Ich istotą jest to, że z aktem sprzedajności wiąże się wprowadzenie w błąd dawcy łapówki lub instytucji, którą reprezentuje urzędnik.
Korupcja polityczna kojarzona jest z parlamentarzystami i osobami zajmującymi wysokie stanowiska w egzekutywie, które
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!