Zdrowie
Zamień czytanie na oglądanie!
Zdrowie jest jedną z najważniejszych ludzkich wartości. Od dobrego zdrowia, dobrego samopoczucia zależy jakość życia, poziom zadowolenia ludzi. Na dbałość o zdrowie powinno się zwracać uwagę już od najmłodszych lat. Edukację zdrowotną powinno się rozpoczynać jak najwcześniej, już wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Wykształcenie nawyku dbania o zdrowie w młodszym wieku będzie procentowało w dorosłym życiu.
Odmiana przez przypadki
M. zdrowie
D. zdrowia
C. zdrowiu
B. zdrowie
N. zdrowiem
Msc. zdrowiu
W. zdrowie
Synonimy: tężyzna fizyczna, sprawność, wydolność, krzepa, werwa
Antonimy: choroba, złe samopoczucie, dolegliwość, problem zdrowotny, dysfunkcja, brak formy, niedyspozycja
Zdrowie stanowi podstawową wartość, jest ono płaszczyzną prawidłowego rozwoju oraz podmiotowego bycia człowieka. Zdrowie doczekało się licznych definicji, mniej lub bardziej dokładnych, określających zdrowie w bardziej lub mniej dokładny sposób.
W psychologii zdrowie jest określane w różny sposób. Najczęściej jednak wiąże się ono z pojęciami bliskoznacznymi, jakimi są szczęście, dobrostan oraz jakość życia. Zdrowie przede wszystkim jest utożsamiane z pełnym dobrostanem fizycznym, psychicznym i społecznym. Jest to stan, który pozwala jednostce na funkcjonowanie w określonym środowisku. Zdrowie to także proces przemieszczania się na kontinuum, gdzie początkiem drogi jest zdrowie, a końcem choroba. na przebieg procesu ma wpływ dostępność genetycznych i psychospołecznych zasobów odpornościowych. Na przebieg procesów zdrowotnych ma wpływ także kontekst społeczno – kulturowy.
Teorie na temat zdrowia są obecne w licznych dziedzinach, takich jak biologia, psychologia, socjologia. Pierwszą koncepcją zdrowia jest koncepcja historyczno – ewolucyjna. W kulturze europejskiej pierwszym, który uporządkował całokształt poglądów na zdrowie, był filozof Hipokrates. Zgodnie z jego poglądami, zdrowie i choroba są zależne od równowagi pomiędzy tym, co otacza człowieka a nim samym. Poglądy Hipokratesa były głoszone do momentu pojawi
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!