🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Edukacja

Edukacja- czym jest, jaka jest definicja tego słowa, jakie są synonimy tego wyrazu, czy odmienia się on przez przypadki w liczbie pojedynczej i w liczbie mnogiej, jak można używać tego słowa? Na to pytanie odpowiedź zostanie udzielona poniżej.
Edukacja najczęściej kojarzy się nam z nauką. Należy jednak patrzeć na nią w szerszym kontekście. Słowo edukacja pochodzi bowiem od łacińskiego słowa educatio oznaczającego wychowanie. Oznacza to, iż edukacja w pełnym tego słowa znaczeniu oznacza wszelkie procesy oraz działania, które na celu mają zmianę ludzi. Chodzi tutaj zwłaszcza o zmianę zachowania dzieci oraz młodzieży dostosowanych do panujących w danej społeczności ideałów oraz standardów wychowawczych. Celem tych działań jest przekazanie szeroko rozumianej wiedzy oraz kształtowanie w młodych ludziach odpowiednich umiejętności oraz cech. Ważne jest, że edukacja jest prawem każdego człowieka bez względu na jego pochodzenie, kolor skóry, miejsce zamieszkania, sprawność i niepełnosprawność fizyczną oraz psychiczną. Każdy ma prawo do edukacji.
Słowo edukacja może występować zarówno w liczbie pojedynczej (edukacja) jak i mnogiej (edukacje).

Słowo edukacja w zależności od znaczeń może mieć różne synonimy, czyli wyrazy bliskoznaczne zastępujące ten wyraz.
W przypadku edukacji jako uroczystej imprezy można inaczej powiedzieć o niej: apel, akademia, uroczystość, obchody, ceremonia.
Najczęściej jednak wyrazu edukacja używa się w kontekście nauki. Wówczas można go zastąpić wyrazami jakimi są między innymi: uczenie, kurs, lekcje, kształcenie, wykłady, nauka, fakultet, przygotowanie, nauczanie, kurs, lektorat, szkolenie, seminarium, wykształcenie, edukowanie, oświecenie.
W kontekście działu pedagogicznego zajmującego się nauczaniem można zaś słowo edukacja zamienić na przykład wyrazami: nauczanie, oświata, pedagogika, dydaktyka.

Ważne jest, iż edukacja najczęściej kojarzy się ludziom z chodzeniem do szkoły, kartkówkami, sprawdzianami, odpoczynkiem od niej trakcie wakacji czy ferii. Jednak należy pamiętać, iż edukacja to nie tylko budynek szkolny i chodzenie tam w wieku młodzieńczym. Jest przecież wiele dzieci (i młodzieży), które do szkoły nie chodzą na rzecz nauki domowej. Nauka w domu może wynikać z różnych przyczyn. Może być to spowodowane zdrowiem (a raczej jego brakiem) i niemożnością chodzenia do placówki dydaktycznej. Niekiedy jest to spowodowane stylem życia, np. częstymi przeprowadzkami, gdzie ciągła zmiana szkoły również byłaby zdecydowaną wadą i przeszkodą w efektywnej nauce. Niekiedy zaś rodzice sami stwierdzają, iż będą odpowiedzialni za naukę dzieci i dlatego decydują się na naukę ich w domu. Należy pamiętać, że taka nauka domowa również wiąże się ze sprawdzianami i wszelkimi egzaminami państwowymi. Niekiedy nawet jest wówczas ciężej, gdyż nie ma z kim się skonsultować, czy szukać podpowiedzi, gdyby coś umknęło z głowy 😉

Wyraz edukacja w liczbie pojedynczej oraz liczbie mnogiej odmienia się również przez przypadki. Deklinacja tego słowa przedstawiona została poniżej.

Liczba pojedyncza: EDUKACJA
1. mianownik (kto? co?) edukacja
2. dopełniacz (kogo? czego?) edukacji
3. celownik (komu? czemu?) edukacji
4. biernik (kogo? co?) edukację
5. narzędnik ((z) kim? (z) czym?) edukacją
6. miejscownik (o kim? o czym?) edukacji
7. wołacz (o! ) edukacjo

Liczba mnoga: EDUKACJE
1. mianownik (kto? co?) edukacje
2. dopełniacz (kogo? czego?) edukacji
3. celownik (komu? czemu?) edukacjom
4. biernik (kogo? co?) edukacje
5. narzędnik ((z) kim? (z) czym?) edukacjami
6. miejscownik (o kim? o czym?) edukacjach
7. wołacz (o! ) edukacje

Przykłady zastosowania:
1. Moja edukacja trwała łącznie 18 lat: 6 lat szkoły podstawowej, 3 lata gimnazjum, 4 lata technikum oraz pięć lat studiów wyższych.
2. Obecnie ministrem edukacji jest Przemysław Czarnek.
3. 14 października w Polsce obchodzone jest święto Edukacji Narodowej.
4. Należy pamiętać, że edukacja nie kończy się jedynie na szkole. Człowiek uczy się całe życie.
5. Odpowiednia ścieżka edukacji jest niezmiernie ważna w późniejszym życiu. Ale czy dzieci rozpoczynając liceum wiedzą, kim chcą być w przyszłości?

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!