Obecna nazwa gwiazda pochodzi od prasłowiańskiego gvězda. Jest to jedno z charakterystycznych słów słowiańsko – litewskich, gdyż nie pojawia się poza tymi językami.
Odmiana rzeczownika:
Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co? Jest) gwiazda
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) gwiazdy
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) gwieździe
Biernik (Kogo? Co? Widzę) gwiazdę
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z gwiazdą
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o gwieździe
Wołacz (O!… witaj!) gwiazdo
Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co? Jest) gwiazdy
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) gwiazd
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) gwiazdom
Biernik (Kogo? Co? Widzę) gwiazdy
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z gwiazdami
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o gwiazdach
Wołacz (O!… witajcie!) gwiazdy
Słowem gwiazda potocznie określany osoby sławne i podziwiane. Cieszą się one popularnością wśród danej grypy osób. Osoba, która nazywana jest gwiazdą, posiada liczne grono swoich fanów, dla których ta osoba jest autorytetem i wzorem do naśladowania. Pojęcie to ściśle związane jest z popkulturą, show-biznesem i zarazem środkami masowego przekazu, za pomocą których informacje mogą docierać do bardzo dużej grupy osób. Uhonorowaniem gwiazd obecnych w naszym społeczeństwie i życiu są powstające Aleje Gwiazd. Znajdują się one między innymi w Hollywood, gdzie jest ponad 2400 gwiazd, które upamiętniają sławne osobistości. Skromne wersje tych alei znajdują się w kilku polskich miastach: Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Międzyzdrojach, Dziwnowie oraz Nowym Warpnie. Synonimami mogą być: celebryta, gwiazdor, idol, dygnitarz, autorytet, mentor, osoba sławna, osoba popularna, sława, aktor.
Gwiazda jest także rodzajem odznaczenie, może ono pełnić różne funkcje w zależności od państwa. Istnieją oznaczenia, które posiadają kształt gwiazdy, lecz w ich nazwie nie wspomina się o gwieździe. Ordery takie funkcjonowały w ZSRR, na przykład jako Order „Zwycięstwo”, a także w innych państwach sowieckich. Gwiazda może być też odznaką wysokich orderów jednoklasowych albo wyższych klas, które posiadają ich więcej. Ustanowiony w 1348 roku angielski Order Podwiązki lub francuskiej Legii Honorowej są tego przykładami. Natomiast w Polsce gwiazda jest jednym z insygniów Orderu Orła Białego, Orderu Virtuti Militari I klasy, Orderu Odrodzenia Polski I i II klasy oraz Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej I i II klasy, który nadawany jest obywatelom innych państw. Istnieją także odznaczenia, które w swojej nazwie posiadają słowo gwiazda. Jednym z nich było najstarsze odznaczenie sowieckie: Order Czerwonej Gwiazdy. W Rosji istnieje medal Złotej Gwiazdy, który dostają osoby wyróżnione tytułem Bohatera Federacji Rosyjskiej. W USA medal Srebrnej Gwiazdy jest czwartym w hierarchii odznaczeń wojskowych, który nadawany jest za męstwo. Niższym od niego odznaczeniem jest Brązowa Gwiazda. Synonimem w tym znaczeniu mogą być: krzyż, medal, odznaczenie, order, odznaka, wyróżnienie honorowe, znaczek.
W gimnastyce gwiazda jest efektownym ćwiczeniem, które polega na pełnym obrocie wyprostowanego tułowia wokół osi podłużnej. Aby wykonać to ćwiczenie należy unieść ramiona w górę, unosząc w tym s
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
samym czasie jedną nogę. Wykonuje się krok w przód, zarazem opada się tułowiem, zamachując wyprostowaną nogą w tył. Ręce opierają się o podłoże. Następuje chwila stania na rękach, a nogi są w rozkroku, tułów zostaje wyprostowany. Dłonie po kolei odpychają się od podłoża, wracając tym samym to pozycji wyjściowej. Inaczej nazywana jest jako przerzut bokiem.
W elektryczności gwiazda to rodzaj połączenia w układach trójfazowych, które oznacza się symbolem Y. W tego typu połączeniach napięcie na elementach oporu jest wypadkową wartością, która wynika z symetryczności lub jej braku. Natomiast prądy, które płyną przez te elementy, mają wartość równą prądom fazowym.
Gwiazdą jest także kuliste ciało niebieskie (każdy naturalny obiekt fizyczny znajdujący się w przestrzeni kosmicznej). Stanowi ona skupisko powiązanej, za pomocą grawitacji materii. Podczas swojego istnienia, emitują one stabilne promieniowanie elektromagnetyczne, takie jak światło widzialne. Powstają one z helu oraz wodoru, chociaż zdarza się, iż posiadają cięższe pierwiastki. Kiedy jądro gwiazdy posiada na tyle dużą temperaturę i gęstość, rozpoczyna się fuzja jądrowa. Zmienia ona wodór w hel, a energia z tego procesu przenosi się poprzez promieniowanie. Informacje o tych ciałach niebieskich można czerpać poprzez analizę promieniowania, które z nich dociera. Słońce jest najbliższą i najlepiej widzianą z Ziemi gwiazdą. Znajduje się ona w centrum Układu Słonecznego. Oprócz Słońca i niektórych supernowych, gwiazdy można obserwować z Ziemi na nocnym niebie. Na sferze niebieskiej, gdzie najlepiej było widać gwiazdy, łączono je w gwiazdozbiory. Inaczej na gwiazdę można powiedzieć: ciało niebieskie, kula gazowa, Słońce, kula słoneczna.
W geometrii gwiazda jest pięcioramiennym umownym symbolem. Kiedy jest narysowana z odcinków równej długości i odpowiedniej ilości stopni pomiędzy ramionami jest to złota gwiazda pięcioramienna. Gdy połączone są ramiona, przez linie prowadzone wewnątrz symbolu, otrzymamy pentagram, który jest symbolem mistycznym. Inaczej: pentagram, pięciokąt gwieździsty.
Gwiazda jest także kwiatem doniczkowym. Nazywana jest gwiazdą betlejemską, ale ma także wiele innych nazw: wilczomlecz nadobny, poinsecja, wilczomlecz piękny. Jest to gatunek krzewu, który został spopularyzowany w XX wieku. Obecnie uprawiany jest w wielu krajach na świecie jako roślina ogrodowa, a pod względem gospodarczym jest to najważniejsza roślina doniczkowa.
Gwiazda Betlejemska to też religijne określenie zjawiska na niebie, które doprowadziło Mędrców do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa.
W historii znaną gwiazdą była Gwiazda Dawida. Była to sześcioramienna gwiazda, złożona z dwóch nałożonych trójkątów równoramiennych. Jego wierzchołki leżały na okręgu w punktach, które odpowiadały parzystym godzinom na tarczy zegara. Musiała być ona noszona przez osoby pochodzenia Żydowskiego podczas holokaustu. Nazywano ją także tarczą Dawida, pieczęcią Salomona lub heksagramem.
Przykłady:
W Krakowie w Alei Gwiazd znajduje się tablica z odciskiem dłoni Benedicta Cumberbatcha.
Wraz z rozpoczęciem holokaustu nakazano ludności Żydowskiej nosić opaski z Gwiazdą Dawida.
Wczoraj na zajęciach z gimnastyki uczyliśmy się robić gwiazdę!
Dodaj komentarz jako pierwszy!