Fundacja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Fundacja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

FUNDACJA

POCHODZENIE (ETYMOLOGIA)
słowo „fundacja” wywodzi się z języka łacińskiego od wyrazów „fundatio”, co można tłumaczyć jako „założenie” oraz „fundare”, co oznacza „umocnić”, „założyć fundament”, „utwierdzić”.
„Fundacja” to rzeczownik, rodzaju żeńskiego.

DEFINICJA
1. „Fundacja” to organizacja charytatywna, dobroczynna lub/i instytucja finansowa. Podstawową funkcją takiej instytucji jest niesienie szeroko pojętej pomocy. Podstawą finansową jest majątek założyciela, który przeznacza go na określony cel społeczny, gospodarczy. Zaraz po stowarzyszeniach, fundacje są drugą co do popularności formą prawną wśród organizacji pozarządowych. Fundacja nie ma członków, można powiedzieć, że jest bezosobowa, dzięki temu jest bardziej niezależna niż inna forma tego typu organizacji. Niemal o wszystkim decyduje twórca fundacji (o celach, majątku, zasadach działania). Po dokonaniu rejestracji (wpis do Krajowego Rejestru Sądowego KRS), fundacja uzyskuje osobowość prawną.

– Kto może założyć fundację?
Każdy pełnoletni obywatel (niekoniecznie z polskim obywatelstwem), ale też osoba prawna, czyli przykładowo firma albo szkoła wyższa. Założyciel fundacji jest nazywany fundatorem.

– Jakie cechy powinna mieć fundacja?
Warunkuje to ustawa z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach (Dz.U. 1984 nr 21 poz. 97, ze zm.). Nie znajdziemy tam bezpośredniej definicji tej organizacji, ale wymieniono w owym tekście główne cechy: fundacja powinna działać w celach społecznych i gospodarczo użytecznych, na przykład ochrona zdrowia, oświata, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, rozwój gospodarki i nauki, a nawet opieka nad zabytkami. Siedziba fundacji powinna znajdować się na terenie Polski. Fundator musi złożyć tak zwany statut fundacji, który zawiera nazwę, siedzibę, majątek, cele oraz zakres jej działalności. Organizacja ta nie powinna być nastawiona na zysk, ale na pomoc.

– Skąd fundacje pozyskują fundusze?
Jak już wspomniano, głównym kapitałem jest fundusz założycielski, ponadto pieniądze pozyskiwane są z: charytatywnych zbiórek, darowizn, spadków i zapisów, dochodów z aktywów oraz nieruchomości, imprez publicznych, odsetek i depozytów bankow

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!