Eucharystia

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Eucharystia, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Eucharystia bierze swój początek z Ostatniej Wieczerzy, która była spożywana przez Jezusa i jego uczniów w przeddzień męki i śmierci. Podawał On wówczas apostołom chleb i wino mówiąc, iż jest to jego ciało i jego krew, która zostanie za nich przelana w celu odpuszczenia grzechów. Apostołowie mieli powtarzać tę czynność w przyszłości na pamiątkę Jezusa. Spożywanie pokarmów z ofiarnych darów stanowiło znak tego, że ofiara została przyjęta i doszło do pojednania ludzi z Bogiem. Za pośrednictwem obrzędu ofiarnej uczty Jezus uobecniał swoją ofiarę, której następnego dnia miał dokonać poprzez cierpienie i śmierć.
Z tekstów Nowego Testamentu wynika, że Chrystus ustanowił ten obrzęd jako ofiarę sakramentalną. Spożywany pokarm jest symbolem zjednoczenia z Jezusem, który ofiaruje się za nas, umiera i zmartwychwstaje. Zjednoczenie z Chrystusem jest jednocześnie wezwaniem do oddania siebie w ofierze, do tworzenia jedności wszystkich osób, które uczestniczą w tym sakramencie. W ten sposób Eucharystia była rozumiana w przeszłości. Udział w niej był traktowany jako sprawowanie najważniejszego aktu przez chrześcijańską społeczność.
Eucharystia jest ofiarą eucharystyczną, czyli Mszą św., oraz Komunią pod postacią samego chleba lub chleba i wina. W obu tych przypadkach mamy do czynienia z Eucharystią – najważniejszym z sakramentów, gdyż jest w nim obecny sam Chrystus. O Eucharystii mówi się, że jest najświętsza i tylko jej należy się najwyższy kult. Zgodnie z Soborem Watykańskim II Eucharystia jest największym sakramentem Kościoła, który sprawuje Eucharystię. Jednocześnie Eucharystia tworzy też Kościół, co jest widoczne między innymi w Konstytucji o liturgii, w której została zawarta nauka o misterium Eucharystii, a następnie o innych sakramentach i sakramentaliach. Udział w ofierze eucharystycznej stanowi najważniejszy sposób realizacji wspólnego kapłaństwa, które jest udzielane przez sakrament chrztu. Świadomy udział w uczestnictwie wiąże się z koniecznością zrozumienia istoty ofiary zgodnie z objawieniem biblijnym, które uczy, iż Bóg ma na celu

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!