Tryton
Zamień czytanie na oglądanie!
Tryton
Słowo tryton pochodzi od dwóch francuskich członów tri + ton. Jest to słowo, które wbrew pozorom posiada wiele znaczeń, które omówię.
Odmiana rzeczownika:
Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co? Jest) tryton
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) trytona
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) trytonowi
Biernik (Kogo? Co? Widzę) trytona
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z trytonem
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o trytonie
Wołacz (O!… witaj!) trytonie
Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co? Jest) trytony
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) trytonów
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) trytonom
Biernik (Kogo? Co? Widzę) trytony
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z trytonami
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o trytonach
Wołacz (O!… witajcie!) trytony
Wyrażenie tryton w fizyce oznacza jądro atomowe trytu. Jest to promieniotwórczy izotop wodoru, który składa się z dwóch neutronów i jednego protonu. Jest on nietrwały i ulega rozpadowi beta minus z okresem połowicznego rozpadu, wynoszącym 12,3 lata. Tryton oznacza się symbolem T i jest on wykorzystywany w reakcjach termojądrowych z emisją neutronu.
Tryton w astronomii, nazywany inaczej Neptunem, to największy Księżyc Neptuna. Został on odkryty w 1846 roku przez Williama Lassella, 17 dni po odkryciu tej planety. Jest to ósmy księżyc Neptuna, licząc od powierzchni planety. Nazwa księżyca pochodzi z mitologii greckiej, w której Tryton był synem Posejdona (greckim odpowiednikiem rzymskiego Neptuna).
Tryton jest jedynym dużym księżycem, który porusza się ruchem wstecznym w Układzie Słonecznym. Ruch ten wyklucza powstanie go w rejonie planety, co oznacza, iż został on przechwycony przez pole grawitacyjne Neptuna. Tryton nieustannie powoli zbliża się do Neptuna i przypuszcza się, że za miliardy lat zderzy się on z planetą lub rozpadnie.
Tryton zaliczany jest to lodowych księżyców, gdyż składa się on z 25% wody w postaci lodu oraz 75% materiału skalnego. Jest to jedno z najzimniejszych ciał niebieskich w Układzie Słonecznym, lecz mimo to jest aktywny geologicznie.
Przez swoje ustawienie względem Neptuna, w niektórych momentach roku jeden z biegunów jest cały czas zwrócony w stronę Słońca. Neptun okrąża Słońce w 165 lat, a w tym czasie bieguny zamieniają się miejscami. Zmiany orbi
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!