Alkoholizm

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Alkoholizm, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Alkoholizm to inaczej przymus spożywania napojów alkoholowych.

synonimy: nałóg, uzależnienie, picie

antonimy: trzeźwość, wolność od nałogów

Odmiana przez przypadki:
M. alkoholizm
D. alkoholizmu
C. alkoholizmowi
B. alkoholizm
N. alkoholizmem
Msc. alkoholizmie
W. alkoholizmie

Z pojęciem alkoholizmu wiąże się termin uzależnienie. Oznacza on silną potrzebę wykonywania jakiejś czynności lub spożywania substancji. Pojęcia tego używa się przede wszystkim w stosunku do osób, które nadużywają substancji psychoaktywnych. W szerszym kontekście można mówić o uzależnieniu od seksu, Internetu, hazardu. Uzależnienie fizyczne jest rozumiane jako znaczna potrzeba systematycznego spożywania jakiejś substancji. Można mówić o uzależnieniu psychicznym, fizycznym i społecznym. Uzależnienie fizyczne stanowi konsekwencję wbudowania uzależniającego związku chemicznego albo jego metabolitów do cyklu przemian tkankowych podczas ich systematycznego używania. Zależność fizyczną można więc określić jako sztucznie wytworzoną potrzebę biologiczną, która wiąże się z przymusem spożywania danej substancji. Uzależnienie fizyczne wpływa na ograniczenie wolności jednostki, ma negatywny wpływ na procesy świadomości, możliwości podejmowania decyzji, kierowania swoim zachowaniem.

Obecnie alkoholizm jest traktowany jako choroba, która cechuje się upośledzeniem wiążącym się ze stałym i nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Napoje alkoholowe istnieją bowiem niemal od początku egzystowania człowieka. Od najdawniejszych czasów starano się także podejmować działania mające na celu prawne uregulowanie spożywania alkoholu. Doświadczenia wielu lat pozwoliły wypracować dość skuteczne walki z problemem. Alkoholicy poddawani są wszechstronnej terapii, zarówno w placówkach medycznych typu szpitale, ośrodki psychoterapii, jak i w czasie uczestnictwa w klubach AA, stowarzyszeniach DDA i innych.

Spożywanie alkoholu ma wpływ na występowanie coraz większych szkód fizycznych i psychicznych, które mimo prób zaprzestania picia, mogą ulegać pogłębieniu. Cechą postępującego uzależnien

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!