Za friko

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Za friko, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Za friko – co to znaczy? Często spotykamy się z takim lub podobnym wyrażeniem, ale albo nie wiemy co oznacza, albo zastanawiamy się skąd to się wzięło. Poniżej jest wszystko wyjaśnione, a mianowicie: znaczenie, wyrazy bliskoznaczne (synonimy), odmiana przez przypadki i przykładowe zdania.

Znaczenie pojęcia za friko:

Pojęcie za friko, jak wiele wyrazów w języku polskim, wywodzi się z języka angielskiego. Tłumacząc za friko na język angielski pojawi nam się „too friko”. Jest tak, dlatego że za friko jest to spolszczone for free, co oznacza dosłownie za darmo. W Polsce często się mówi, że jest coś za free, a żeby brzmiało to bardziej po polsku, free zostało przerobione na friko. Poniżej znajduje się schemat, który pozwoli lepiej zrozumieć, jak spolszczone zostało for free, aby powstało za friko.
Wykres przemiany za friko:

for free -> za free -> za friko = za darmo

Za friko jest używane najczęściej przez dzieci, nastolatków i młodych dorosłych ze względu na to, że niedawno został ten zwrot wprowadzony do użytku.

Za friko tak jak większość słów ma swoje synonimy, pomimo że jest pochodzenia angielskiego. Wyrazy bliskoznaczne są wypisane poniżej.

Synonimy pojęcia za friko:

za free, za darmo, darmowe, bezpłatnie, bezpłatny, niepłatny, gratisowy, nieodpłatny, bonusowy, niezyskowny, niedający zysku,

Odmiana za friko przez przypadki nie istnieje, ponieważ nie jest możliwa ze względu na to, że jest to przysłówek, a przez przypadki odmieniają się rzeczowniki.

Pytania przypadków:

Mianownik (kto? co? ) –
Dopełniacz (kogo? czego? ) –
Celownik (komu? czemu? ) –
Biernik (kogo? co? ) –
Narzędnik (z kim? z czym? ) –
Miejscownik (o kim? o czym? ) –
Wołacz (o! ) –

Jak widać pytania przypadków dotyczą rzeczowników. Kto? co? – to właśnie są podstawowe pytania rzeczownika, a pytania pozostałych przypadków (oprócz wołacza) są odmianą pytań kto? co?. Za friko natomiast jest przysłówkiem, którego pytania brzmią: jak? gdzie? kiedy? i co jest bardzo ważne jest nieodmienny. Nieodmienne części mowy nie odmieniają się ani przez liczby, ani przez osoby, ani przez przypadki – po prostu są nieodmienne. Do takich części mowy należy przysłówek, czyli również za friko.

Mógłby ktoś powiedzie�

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!