Socjopata

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Socjopata, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Socjopata
Socjopatia pochodzi od dwóch członów socjo + patia. Socjopaci przybierają maskę normalności, nawet czaru osobistego tylko po to, aby osiągnąć wyznaczone sobie cele. Nie interesuje ich to czy przy tym popsują innym życie.

Odmiana rzeczownika:

Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co? Jest) socjopata
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) socjopaty
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) socjopacie
Biernik (Kogo? Co? Widzę) socjopatę
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z socjopatą
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o socjopacie
Wołacz (O!… witaj!) socjopato

Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co? Jest) socjopaci
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) socjopatów
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) socjopatom
Biernik (Kogo? Co? Widzę) socjopatów
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z socjopatami
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o socjopatach
Wołacz (O!… witajcie!) socjopaci

Osoba, która wykazuje cechy socjopatii to socjopata. Socjopatia według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD–10 jest zaliczana do zaburzeń osobowości. Osobowość człowieka o takich cechach nazywa się dyssocjalną, wcześniej określana była jako psychopatyczna. Charakteryzuje się ona brakiem zdolności, mających na celu przystosowanie się do życia w społeczeństwie. U człowieka z socjopatią proces wpajania ról i norm społecznych, nie został przeprowadzony prawidłowo. A więc nie jest to choroba, na którą się zapada albo się z nią rodzi.
Czyli socjopatą jest osoba, lekceważąca zarówno normy i zwyczaje, które obowiązują w danym społeczeństwie. Przy tym nie liczy się z uczuciami innych osób, jest to nich niezdolna, manipuluje innymi oraz nie dotyczy jej poczucie winy.

Socjopata nie wie, czym jest empatia, współczucie ani żadne pozytywne relacje. Wynika to z braku umiejętności, by tworzyć związki, które opierają się na więzi. Nie rozumie, co oznacza, krzywdzenie drugiego człowieka. Jest to egocentryczna jednostka, która postrzega siebie jako osobę bez zarzutu ani winy. A tą drugą zawsze obarcza innych.
Praktycznie większość osób z tą przypadłością posiada bardzo dobrą, rewelacyjną wręcz powierzchnię życia: dobra praca, wykształcenie, rodzina, urok. Te cechy są w stanie bardzo sprytnie i umiejętnie wykorzystać do własnych potrzeb. W dodatku socjopaci są bardzo dobrymi obserwatorami, przez co łatwo wyłapują ludzkie słabości, które mogą wykorzystać w przyszłości.

Osoby z przypadłością socjo

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!