Mimoza

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Mimoza, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Mimoza
1. Mimoza (Mimosa) – to rodzaj roślin tropikalnych. Rosną w Ameryce Południowej oraz na wyspach Oceanu Spokojnego. Nazwa rośliny pochodzi od greckiego słowa mimos i oznacza aktora, naśladowcę. W Polsce zwana czułek. W innych krajach nazywana śpiącą trawką, niedotykalską czy nieśmiałą rośliną.

Systematyka
Mimoza należy do królestwa roślin i podkrólestwa roślin zielonych. Zaliczana jest do nadgromady roślin telomowych, gromady roślin naczyniowych i podgromady roślin nasiennych. Mimoza jest zaliczana do nadklasy roślin okrytonasiennych, klasy Magnoliopsida, nadrzędu różnopodobnych i rzędu bobowców. Rodzina to bobowate, podrodzina brezylkowe a rodzaj mimoza.

Mimoza jest rośliną tropikalną i w polskich warunkach można ją uprawiać jedynie jako jednoroczną roślinę doniczkową. W warunkach naturalnych jest rośliną kilkuletnią Najczęstszą odmianą uprawianą w doniczkach jest mimoza wstydliwa.

Wygląd:
Mimoza wstydliwa jest niewielkim półkrzewem dorastającym do 30 – 50 cm. Liście ma podwójnie pierzaste, a każdy listek podzielony jest na 10 – 26 par mniejszych listków. Listki mają długość od 3 do 12 mm i szerokość od 1 do 2 mm. Kwiaty są zebrane w kuliste pompony i mają kolor od różowego do fioletowego. Wytwarza strąki nasienne o długości do 25 mm i szerokości do 4 mm.

Rozmnażanie:
W naszych warunkach najłatwiej rozmnażać ją z nasion.

Uprawa:
Mimoza jest rośliną bardzo wrażliwą i wymagającą. Stanowisko w którym rośnie powinno być jasne i ciepłe, ale nie wystawione na bezpośrednie działanie promieni świetlnych. W pomieszczeniu, w którym przebywa roślina powinna być duża wilgotność, a powietrze nie może być zanieczyszczone np. dymem tytoniowym. Źle readuje na zbyt obfite i zbyt rzadkie podlewanie.

Mimoza wyróżnia się niezwykłą czułością na dotyk. Zjawisko to zwane jest tigmotropizmem. W momencie dotknięcia rośliny reaguje ona zamykaniem (składaniem) liści. Są to ruchy sejsmonastyczne. Listki odcinków drugiego rzędu składają się do góry i stykają się ze sobą górnymi powierzchniami, całe odcinki zbliżają się do siebie, a ogonek wiotczeje i zwisa. Za ten ruch odpowiada zmiana turgoru w komórkach poduszeczek, które funkcjonują jak staw przegubowy. Komórki poduszeczek znajdują się u nasady liścia i u podstaw wszystkich odcinków liścia. Zbudowane są ze sztywnej, zdrewniałej osi osadzonej u podstawy tkanki miękiszowej. Po dolnej stronie poduszeczek znajdują się utwory czuciowe. Ruch osi silnie je podrażnia, a sygnał przenoszony jest dalej przez ami

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!