Słowo „koronawirus” oznacza:
1. wirusa z podrodziny Coronavirinae, który powoduje infekcje układu oddechowego;
2. potocznie wirusa SARS-CoV-2 (Drugiego koronawirusa ciężkiego ostrego zespołu oddechowego) wywołującego ostrą chorobę układu oddechowego – COVID-19.
Nazwa wirusa pochodzi od kształtu jego osłonki – otoczki białkowej z wypustkami, która przypomina koronę. Koronawirusy wywołują różne choroby u zwierząt oraz choroby układu oddechowego u ludzi. Koronawirusy należą do RNA-wirusów, odpowiadają za około 10-20 procent przeziębień.
Pierwsza informacja na temat koronawirusów pojawiła się w latach 60. XX wieku. Odmianę śmiertelną odkryto dopiero w roku 2002 w Chinach – wirus wywołujący chorobę został w późniejszym czasie nazwany SARS. Jak dotąd poznano siedem koronawirusów, którymi mogą zarażać się ludzie. Zazwyczaj objawy zarażenia koronawirusem z początku przypominają grypę – może pojawić się brak apetytu, ból głowy, gardła, kaszel, a także wysoka gorączka.
Należy pamiętać o tym, że to wersja „koronawirus” jest poprawna, ponieważ pochodzi od łacińskiego „corona”, dlatego w wyrazie występuje „a”. Spotykana forma „koronowirus” jest błędna i wynika z faktu, że łatwiej jest wypowiedzieć wyraz, w którym niedaleko siebie znajdują się dwie takie same samogłoski.
##Odmiana słowa „koronawirus” przez przypadki:
Liczba pojedyncza:
Mianownik (kto? co?) – koronawirus
Dopełniacz (kogo? czego?) – koronawirusa
Celownik (komu? czemu?) – koronawirusowi
Biernik (kogo? co?) – koronawirusa
Narzędnik (z kim? z czym?) – koronawirusem
Celownik (o kim? o czym?) – koronawirusie
Wołacz (o!) – koronawirusie!
Liczba mnoga:
Mianownik (kto? co?) – koronawirusy
Dopełniacz (kogo? czego?) – koronawirusów
Celownik (komu? czemu?) – koronawirusom
Biernik (kogo? co?) – koronawirusy
Narzędnik (z kim? z czym?) – koronawirusami
Celownik (o kim? o czym?) – koronawirusach
Wołacz (o!) – koronawirusy!
##Przykładowe zdania ze słowem „koronawirus”:
<
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
Koronawirus ma wpływ na codzienne życie ludzi wszystkich krajów – zakaz zgromadzeń, zakrywanie ust i nosa, unikanie większych skupisk ludzi i zachowanie bezpiecznego dystansu wtedy, gdy to jest tylko możliwe to tylko niektóre ze zmian, jakie zaszły na świecie w przeciągu tak krótkiego czasu.
Mam dosyć już słuchania o koronawirusie, media przedstawiają wszystko w najczarniejszych barwach i sprawiają, że później mam problemy z zasypianiem i śnią mi się jakieś koszmary o niekończącej się pandemii.
Ludzie, którzy negują istnienie koronawirusa, czasami robią to, by poczuć się bezpieczniej, tak właśnie działa mechanizm wyparcia – przecież nie będę się bać czegoś, czego nie ma, a przynajmniej czegoś, czego moja głowa nie akceptuje.
Nie chcemy zetknąć się z koronawirusem, dlatego nie wychodzimy teraz z domu, nie zapraszamy znajomych ani rodziny, a jedzenie i potrzebne artykuły higieniczne zamawiamy z dostawą bezkontaktową pod drzwi.
Aż do roku 2020 nie przejmowano się koronawirusami, dopóki nie rozszalała się pandemia, obejmująca swoim zasięgiem cały świat.
Koronawirusowi przypisuje się szereg negatywnych skutków, także tych niezwiązanych z samą chorobą przez niego wywoływaną – ludzie nabawiają się lęków, doświadczają alienacji, mają problemy ze snem przez natłok myśli i strach przed zachorowaniem.
Jeszcze jakiś czas temu nikt by nie pomyślał, że coś takiego jak koronawirus może zatrzymać świat i sprawić, że praktycznie wszystkie kraje zamkną swoje granice na długie miesiące, a samoloty pasażerskie odwołają wszystkie planowane loty.
Świat obiegają informacje o tym, jakie są aktualne prognozy dotyczące dalszego rozwoju pandemii koronawirusa, najgorsze jest jednak to, że raczej nie ma co liczyć na to, że wszystko to szybko się skończy i wrócimy do normalnego funkcjonowania.
Koronawirusy, tak samo jak inne wirusy, potrafią mutować i tworzyć bardziej zaraźliwe, odporne na szczepionki szczepy, dlatego właśnie tak ciężko jest zwalczać ich rozwój.
Czas koronawirusa sprawił, że bardzo się rozleniwiłem – już nie potrafię wcześnie wstawać, jakoś gorzej u mnie z koncentracją i efektywnością w pracy, cały dzień tylko chodzę zmęczony.
Dodaj komentarz jako pierwszy!