Bezpieczeństwo narodowe

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bezpieczeństwo narodowe, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Przedstawienie definicji bezpieczeństwa nie stanowi łatwego zadania ze względu na to, że bezpieczeństwo jest dyscypliną będącą w kręgu zainteresowań różnych nauk. W literaturze można spotkać wiele definicji tego pojęcia. Jedna z nich określa bezpieczeństwo jako stan, w którym państwo jest zdolne do przeciwstawienia się zagrożeniom ze strony innych.

Synonimy: bezpieczeństwo państwowe, bezpieczeństwo kraju

Antonimy: zagrożenie, wojna

Odmiana przez przypadki:
M. bezpieczeństwo narodowe
D. bezpieczeństwa narodowego
C. bezpieczeństwu narodowemu
B. bezpieczeństwo narodowe
N. bezpieczeństwem narodowym
Msc. bezpieczeństwie narodowym
W. bezpieczeństwo narodowe

Inna definicja mówi, że bezpieczeństwo utożsamia się z brakiem zagrożeń fizycznych oraz ochroną przed nimi.
Kolejna definicja określa bezpieczeństwo jako umiejętność przetrwania, tożsamość, możliwość rozwijania się, a także poczucie niezależności.Bezpieczeństwo kojarzy się ze spokojem, realizacją życiowych celów, określonym poziomem dobrobytu, zaspokojeniem standardowych potrzeb życiowych, stabilnym rozwojem otoczenia, brakiem zagrożeń oraz pewną przyszłością. Jest to stan, który umożliwia realizowanie własnych celów, uzyskanie pomocy, jeśli jest to konieczne.
Szczególnie ważne jest bezpieczeństwo narodowe. Bezpieczeństwo wewnętrzne państwa określa się jako jeden z dwóch typów bezpieczeństwa, który oznacza stan rzeczy, zbiór okoliczności, które mają miejsce we wszystkich dziedzinach aktywności wewnętrznej, które cechują się stabilnością, harmonią rozwoju. Bezpieczeństwo zewnętrzne rozumie się jako jeden z dwóch aspektów bezpieczeństwa państwa, który oznacza zbiór okoliczności, wyróżniający się brakiem negatywnych oddziaływań ze strony innych podmiotów. Bezpieczeństwo zewnętrzne umożliwia stabilny oraz harmonijny rozwój państwa. Nie może ono być utożsamiane z bezpieczeństwem narodowym, ponieważ jest ono aspektem bezpieczeństwa państwa. Stanowi część bezpieczeństwa narodowego. O bezpieczeństwie jest mowa w Konstytucji RP z 1997 roku, a dokładnie o bezpieczeństwie obywateli, bezpieczeństwie państwa. Nie pojawiają się tam jednak takie pojęcia jak bezpieczeństwo publiczne czy porządek publiczny. Szczególne znaczenie ma jednak bezpieczeństwo narodowe. Największe znaczenie ma art. 5 Konstytucji, zgodnie z którym RP stoi na straży niepodleg

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!