Grupa społeczna
Zamień czytanie na oglądanie!
Istnieje wiele zróżnicowanych definicji grup. Według Turowskiego, grupa to system społeczny, czyli określona całość, która spełnia pewne funkcje na rzecz szerszych systemów społecznych.
Synonimy: zbiorowość
Antonimy: jednostka
Odmiana przez przypadki:
M. grupa społeczna/grupy społeczne
D. grupy społecznej/grup społecznych
C. grupie społecznej/grupom społecznym
B. grupę społeczną/grupy społeczne
N. grupą społeczna/grupami społecznymi
Msc. grupie społecznej/grupach społecznych
W. grupo społeczna/grupy społeczne
P. Sztompka twierdzi, że grupa to zbiór jednostek, która cechuje się pewną, zbiorową tożsamością, posiada pewne, wspólne cechy. Jest to zbiorowość, pomiędzy której członkami zachodzi obiektywna, subiektywna i behawioralna więź.
Podobną definiuje przedstawia F. Znaniecki, według którego grupą jest każde zrzeszenie ludzi, które stanowi pewną całość, odosobniony układ.
Grupy mają granice, które oddzielają członków od nie członków. Zależy to od struktury grupy. Bardzo ważną cechą są interakcje grupowe: porozumiewanie się, konflikt i spójność. Wyróżnia się grupy duże i małe.
Grupy dzieli się na pierwotne i wtórne. Jedną z cech grup pierwotnych jest swego rodzaju homogeniczność członków w tych grupach, osiągana w różnych aspektach osobowości i w różnych sferach wartości i wzorów życia. To także grupy, które kształtują osobowość swoich członków. Przeciwieństwem grup pierwotnych są grupy wtórne. Są one bardziej liczebne, mniej spontaniczne, interesowne, wyspecjalizowane, zachowują anonimowość jednostek. Przykładem grup wtórnych są środowiska zawodowe, grupy zadaniowe, organizacje społeczne.
Wyróżnia się także grupy formalne i nieformalne. Podstawą rozróżniania tych grup jest fakt występowania w grupach instytucji sformalizowanych lub tylko instytucji nieformalnych i kontroli społecznej formalnej lub nieformalnej. Podziału grup dokonuje się także ze względu na pozycję zajmowaną w społeczeństwie. W tym przypadku mamy do czynienia z grupami celowymi, tworzonymi dla realizacji określonych celów, grupy terytorialne, wyodrębniane na podstawie stosunku do terytorium, grupy tworzone na podstawie wspólnych wartości kulturalnych czy stosunku do kultury. Grupy nieformalne są typowe dla dzieci i młodzieży, powstają spontanicznie, ulegają zmianom. Charakteryzują się one niewielką liczebnością: od kilku do kilkudziesięciu członków, mają charakter spontaniczny, odznaczają się niskim stopniem organizacji i niewielkim zróżnicowaniem ról i pozycji społecznych.
Wyróżnia się grupy duże i małe. Grupy małe posiadają strukturę prostą tzn. są złożone wyłącznie z członków i nie posiadają podgrup. Grupy wielkie – to takie, które nie wchodzą jako części składowe do jeszcze większych grup. Do grup wielkich zalicza się naród, państwo, wyznawców jednej religii itp.
Wyróżnia się także grupy trwałe i nietrwałe. Grupy nietrwałe opierają się na przelotnych kontaktach i znajomościach. Do grup tego rodzaju można zaliczyć pasażerów w przedziale pociągu, którzy ze sobą rozmawiają, toczą spory i dyskusje, mieszkańcy tego samego pensjonatu lub grupa uczniów czy studentów. Do grup trwałych zaliczyć można naró
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!