Gnój
Zamień czytanie na oglądanie!
Język polski jest językiem, który ma mnóstwo słów, które mają wiele znaczeń, czyli są wyrazami wieloznacznymi (ważne, aby nie mylić z homonimami, czyli wyrazami, które są różne, ale mają to samo znaczenie). Wyrazy wieloznaczne często sprawiają problem wielu osobom. Jedni nie rozumieją o co w tym chodzi, a inni nie mogą komuś udowodnić, że inna osoba obrażała drugą, ponieważ słowo ma wiele znaczeń i jedno może obrazić, a drugie dotyczy czegoś całkiem innego. Takim właśnie wyrazem jest wyraz „gnój”, którego jedno znaczenie jest używane głównie przez osoby na wsi, a drugie przez Polaków niezależnie od miejsca zamieszkania, a w celu obrażenia kogoś.
* Poniżej znajdują się znaczenia słowa „gnój” i dwóch słów powstałych od wyrazu „gnój” i podobnych do niego.
Znaczenie słowa „gnój”:
1. Po pierwsze „gnój”jest słowem wykorzystywanym często przez mieszkańców wsi, ponieważ odnosi się to słowo do naturalnego nawozu. Mówiąc naturalnego mam na myśli zwierzęcego (czyli z odchodów zwierząt, co powoduje nieprzyjemny zapach), który jest wykorzystywany przez rolników, którzy posiadają zwierzęta gospodarcze, na przykład krowy.
2. Po drugie słowo „gnój” jest używane także, gdy mówimy o brudzie, błocie itp. Jest to w tym znaczeniu używane tylko w mowie potocznej, dlatego nie jest tak często spotykane i nie znajdziemy tego słowa w tym znaczeniu czytając jakiś artykuł w poważnej gazecie, ani słuchając wypowiedzi jakiegoś urzędnika.
3. Po trzecie wyraz „gnój” może zostać użyty, gdy spotykamy się z określeniem małego dziecka. Jest to jednak określenie pospolite i spotkać się z nim możemy tylko rozmawiając ze znajomymi, lub słysząc taką rozmowę, a nie znajdziemy takiego określania słuchając wypowiedzi w telewizji.
4. Po czwarte „gnój” jest używane w celu obrażenia kogoś. Ludzie mówią „gnój” w celu obrażenia mężczyzny. Jest to skierowane do mężczyzn, ponieważ „gnój” jest rzeczownikiem w rodzaju męskim.
* Od słowa „gnój” powstało słowo „gnoić „, którego znaczenia są opisane poniżej.
Znaczenia wyrazu „gnoić”:
1. Słowo „gnój” tak jak jest napisane powyżej oznacza nawóz zwierzęcy, dlatego „gnoić” oznacza po prostu „nawożenie ziemi gnojem”.
2. Po drugie gnoić dotyczy gnicia (czyli psucia się czegoś). W mowie potocznej „gnoić” oznacza „pozwolić na gnicie czegoś”.
3. Po trzecie „gnoić” to pospolicie „niszczenie kogoś fizycznie albo fizycznie”
* Od słowa „gnój” powstało słowo „gnoić”, od którego z kolei powstał wyraz „gnoić się”, którego znaczenie jest wyjaśnione
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!