Nikotynizm

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Nikotynizm, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

W składzie papierosów znajduje się tytoń. Zawarta w nim nikotyna jest substancją psychoaktywną, która ma zdolność oddziaływania między innymi na ośrodkowy układ nerwowy i jest odpowiedzialna za wystąpienie uzależnienia fizycznego. Surowcem do produkcji są liście tytoniu szlachetnego praz tytoniu machorka z rodziny psiankowatych. Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowia uzależnieniem od papierosów jest zespół objawów behawioralnych, fizycznych i psychicznych, które stanowią konsekwencję systematycznego palenia papierosów. Za bierne palenie uważa się sytuację, w której osoba niepaląca przebywa wśród osób palących i jest narażona na wdychanie dymu papierosowego.
Palenie tytoniu uważa się za chorobę przewlekłą, która występuje w cyklach remisji, kiedy pacjent powstrzymuje się od palenia i nawrotów, w trakcie których powraca do używania nikotyny. Zwiększone stężenie noradrenaliny oraz serotoniny przyczynia się do poprawy koncentracji, pamięci, oraz ograniczenia lęku. Zwiększone wydzielanie dopaminy wpływ na powstawanie uczucia przyjemności. Uzależnienie od nikotyny tak samo jak inne uzależnienia stanowi przewlekła chorobę i wymaga konkretnego leczenia. Niemowlęta narażone na bierne palenie są bardziej zagrożone wystąpieniem nagłego zgonu niemowlęcia. Rozwijają się gorzej niż ich rówieśnicy, częściej chorują na infekcje układu oddechowego i ucha środkowego, są bardziej podatne na choroby układy krążenia i raka płuc w przyszłości.

Palenie papierosów jest poważnym problemem zdrowotnym i społecznym i od lat podejmowane są szerokie działania na rzecz ograniczenia tego nałogu. Niestety, nie zawsze są one skuteczne. W Polsce od wielu lat prowadzone są liczne działania prozdrowotne, obejmujące profilaktykę, kampanie prowadzone w mediach, edukację w szkołach, przedszkolach, zakładach pracy. Wśród działań zmierzających do ograniczenie paleni papierosów znalazły się także zmiany dotyczące opanowań papierosów. Zgodnie z przepisami unijnymi, na paczkach muszą się znajdować graficzne i słowne ostrzeże

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!