Społeczeństwo
Zamień czytanie na oglądanie!
Społeczność jest to grupa ludzi połączonych ze sobą z uwagi na określone czynniki, na miejsce zamieszkania. Z pojęciem społeczności wiąże się termin „struktura społeczna”. Pojęcie struktury społecznej wzbudza wiele kontrowersji i nie jest pojęciem jednoznacznym. Wyróżnia się dwa ujęcia struktury społecznej: społeczno – historyczne i analityczno – indukcyjne. Społeczeństwo jest podstawowym pojęciem socjologicznym, które określa dużą grupę społeczną, która zamieszkuje określone terytorium. Jest zazwyczaj ogół obywateli zamieszkujących dane terytorium. Mianem społeczeństwa określa się jednak także różnego rodzaju grupy społeczne.
. Wytworem całego społeczeństwa, stosunków społecznych i warunków, w jakich żyje, jest człowiek. Czynniki te kształtują osobowość człowieka. W różnych społeczeństwach jednostki mogą być kształtowane przez różne czynniki. „Człowiek jest więc wytworem całego społeczeństwa, stosunków społecznych i warunków, w jakich żyje. Czynniki te w sposób decydujący kształtują jego osobowość. W poszczególnych społeczeństwach wyznacza je charakterystyczna dla nich podstawowa struktura społeczna oraz zróżnicowanie, złożoność i zmienność cech życia społecznego, wynikająca także z wewnętrznych dalszych podziałów występujących w tym społeczeństwie”. Rozwój społeczeństw cechuje się zwiększeniem liczby wpływów, jakim podlega człowiek. Społeczeństwo ulega ciągłym przekształceniom i zmianom. Każde społeczeństwo podejmuje działania w celu osiągnięcia jak największej jedności. Poszczególne jednostki powinny mieć swój wkład w organizację całości w taki sposób, by mogła ona funkcjonować jak najlepiej.
Obecnie coraz częściej mówi się o społeczeństwie informacyjnym. Jest to społeczeństwo, które wierzy w to, że nowoczesne technologie pozwalają na ułatwienie życia oraz sprawiają, że praca jest bardziej efektywna i konkurencyjna. Społeczeństwo informacyjne to takie, które nieustannie się zmienia. W społeczeństwie agrarnym ludzie skupiali się glonie na wytwarzaniu pożywienia, a do nauki miała dostęp niewielka jego cz�
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!