Kompetencje
Zamień czytanie na oglądanie!
Kompetencje rozumie się najczęściej jako właściwości, zakres uprawnień, cele, do których zmierza zachowanie społeczne jednostki, strukturę, która stanowią indywidualne zdolności i cechy. Kompetencje to inaczej kwalifikacje, zdolności, umiejętności. Pojęcie to stosuje się w wielu kontekstach. Można mówić o kompetencjach w odniesieniu do umiejętności psychologicznych, zdolności zawodowych, umiejętności budowania relacji międzyludzkich. Mówi się także o kompetencjach różnych grup społecznych czy wiekowych. Na przykład, dziecko, które idzie do pierwszej klasy szkoły podstawowej, musi dysponować odpowiednimi kompetencjami. Pracownik starający się o awans także musi mieć takie kompetencje, które będą pozwalały mu na wypełnianie obowiązków na tym stanowisku.
Synonimy: umiejętności, zdolności, kwalifikacje
Odmiana przez przypadki:
M. kompetencje
D. kompetencji
C. kompetencjom
B. kompetencje
N. kompetencjami
Msc. kompetencjach
W. kompetencje
W latach osiemdziesiątych pojęcie kompetencje coraz częściej było rozumiane jako zdolności do realizacji zadań. Zdolność tego rodzaju była definiowana w różny sposób – najczęściej wskazywano, że oznacza ono wzorowe wykonywanie swoich obowiązków. Kompetencje oznaczają także, że jednostka wykona swoje zadania/obowiązku w możliwie najlepszy sposób, po uwzględnieniu wszystkich, ewentualnych problemów. Kompetencje można zrozumieć jako świadome podjęcie działań i ich realizację zgodnie z ustalonymi zasadami.
Kompetencje społeczne wyznaczają także procesy motywacyjne nadające kierunek oraz wyznaczające poziom zaangażowania się w określone działanie. Kompetencje społeczne rozumie się także jako ocenę wyrażenia jakości interakcji społecznej opartej na podstawie obserwacji zachowań jednostki, zależna od zastosowanych kryteriów oceny oraz kontekstu sytuacyjnego.
Kompetencje są postrzegane jako umiejętności i motywacje jednostki oraz właściwości otaczającego środowiska. Stanowią one kategorię transakcyjną; rezultaty działań, które są podejmowane przez jednostkę, gdyż
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!