Rodzeństwo
Zamień czytanie na oglądanie!
Rodzeństwo to inaczej bracia i/lub siostry. Dawniej niemal wszyscy mieli rodzeństwo, dziś coraz częściej spotyka się rodziny wyłącznie z jednym dzieckiem. Rodzeństwo ma duży wpływ na wzajemny rozwój, kształtowanie się osobowości i relacji międzyludzkich. Poczucie więzi emocjonalnej dziecko uzyskuje przez bliskie relacje nie tylko z rodzicami, ale także z rodzeństwem. W relacjach z rodzeństwem dziecko uczy się także odczytywać i wyrażać emocje, problemy i obawy. Związek pomiędzy braćmi i siostrami stanowi relację, która trwa najdłużej w życiu. Rodzeństwo stanowi wsparcie, na brata lub siostrę można zawsze liczyć, mimo iż we wzajemnych relacjach dochodzi do konfliktów. Rodzeństwo łączą wspólne doświadczenia okresu dzieciństwa, stosunek do rodziców, konieczność opieki nad nimi w późniejszym życiu. Rodzeństwo tworzy własne tradycje, ale kontynuuje także tradycje rodziny, dba o ich zachowanie, przekazuje kolejnym pokoleniom.
Synonimy: pokrewieństwo, koligacja
Antonimy: jedynactwo
Odmiana przez przypadki:
M. rodzeństwo
D. rodzeństwa
C. rodzeństwu
B. rodzeństwo
N. rodzeństwem
Msc. rodzeństwie
W. rodzeństwo
W literaturze mówi się o pełnym rodzeństwie, czyli takim, które posiada wspólnych rodziców biologicznych. Rodzeństwo przyrodnie to z kolei takie, które nie posiada wspólnych rodziców, ale jest powiązane ze sobą poprzez związek małżeński ich rodziców. Rodzeństwo określane jako half – siblings to takie, które posiadają jednego wspólnego rodzica. Można wskazać także rodzeństwo adopcyjne, czyli takie, które jest tworzone przez osoby, które zostały przyjęte do rodziny.
Wpływ rodzeństwa na rozwój dziecka jest szczególnie na początku XXI wieku, ze względu na fakt, że współcześnie oboje rodziców są zazwyczaj aktywni zawodowo, przez co mają coraz mniej czasu dla swoich dzieci. W takich sytuacjach rodzeństwo staje się głównym wsparciem, bracia i siostry wzajemnie sobie pomagają (np. w odrabianiu zadań domowych), współdziałają, wspólnie się bawią i pokonują trudności.
Im liczniejsza jest rodzina, tym więcej zachodzi
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!