Pedagogika
Zamień czytanie na oglądanie!
Pedagogika ogólna jest dyscypliną, która skupia się podstawami teoretycznymi tej dziedziny oraz jej uwarunkowaniami filozoficznymi oraz metodologicznymi. W kręgu jej zainteresowań znajdują się także kontekst historyczny zjawisk, zdarzeń oraz faktów, praktyka edukacyjna, a także wychowanie. Obecnie pedagogika ogólna pozwala na dokonanie krytycznej analizy nie tylko zjawisk z zakresu pedagogiki, ale także systemów wychowawczych czy ideologii.
Synonimy: wychowanie, kształcenie, edukacja
Odmiana przez przypadki:
M. pedagogika/pedagogiki
D. pedagogiki/pedagogik
C. pedagogice/pedagogikom
B. pedagogikę/pedagogiki
N. pedagogiką/pedagogikami
Msc. pedagogice/pedagogikach
W. pedagogiko/pedagogiki
Podobnie definiuje też pedagogikę Śliwerski. Jest to, według niego, nauka, która zajmuje się identyfikowaniem, nazywaniem faktów, które składa się na praktykę edukacji. W skład pedagogiki wchodzą różnorodne zjawiska, takie jak wychowanie, edukacja, nauczanie czy kształcenie. Szczególnie istotne jest wychowanie, czyli działalność pedagogiczna, która ma na celu przekazywanie wiadomości o świecie. Celem wychowania jest także uzyskiwanie pożądanych zmian w osobowości wychowanka.
Pedagogika to nauka o wychowaniu i kształceniu jednostki, które ma miejsce podczas jego całego życia. nazwa pedagogika wywodzi się z języka greckiego, oznaczała początkowo człowieka, który opiekuje się chłopcami udającymi się do szkoły. Takimi pedagogami byli w starożytnej Grecji niewolnicy, którzy zaprowadzali synów swoich panów do szkół. Pedagogika jako nauka zaczęła kształtować się w starożytności. W ciągu wielu wieków przekształciła się w oddzielną dyscyplinę naukową. Różni badacze w różny sposób klasyfikowali odmiany pedagogiki. Wyróżniali między innymi pedagogikę opisową, która zajmowała się badaniem zjawisk biologicznych i psychologicznych; pedagogikę normatywną skupiającą się na badaniu natury jednostki praz pedagogikę ogólną, która zmierzała do stworzenia jednolitej teorii rozwoju człowieka.
Pedagogika
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!