Autopsja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Autopsja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Autopsja
Czym tak właściwie jest autopsja?
1.Własne doświadczenie, obserwacja; można coś znać z autopsji.
2.Autopsja to inaczej sekcja zwłok, jej celem jest wykonanie badania po śmierci. Badanie ustala przyczyny zgonu a w niektórych sytuacjach wykorzystywany jest, aby uzyskać więcej informacji, które w danym momencie są potrzebne do śledztwa. Autopsja ma swój podział na dwie główne grupy:
Anatomopatologiczna (naukowa) sekcja zwłok Jest ona przeprowadzana przez lekarza medycyny sądowej bądź lekarza patomorfologa. Miejsca jej przeprowadzenia są różne, między innymi: uniwersytety posiadające wydział lekarski, zakłady opieki zdrowotnej. Każda osoba może pisemnie uniemożliwić wykonywania tej sekcji zwłok, a zdanie rodziny prawnie się nie liczy a uwzględnienie go w przypadku braku stosowanych dokumentów o braku zgody na przeznaczenie ciała na sekcje może mieć jedynie formę grzecznościową.

Sądowolekarska (potocznie obdukcja zwłok) sekcja zwłok Powinna być ona przeprowadzona, jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że osoba zginęła przez popełnienie przestępstwa innej osoby. Tę autopsję może wykonać specjalista medycyny sądowej, a przy jej przeprowadzaniu niezbędna jest obecność sędziego bądź prokuratora. W niektórych przypadkach, które są uzasadnione, sądowolekarską sekcje zwłok może przeprowadzić lekarz, który nie jest ani lekarzem medycyny sądowej, ani patomorfologiem. Każda sekcja zwłok kończy się wydaniem opinii przez lekarza, który ją przeprowadził.

Jak wygląda sekcja zwłok? Autopsja dzieli się na:.
oględziny zewnętrzne

Otwieranie powłok ciała, które opiera się na otwieraniu trzech jam ciała, czyli:

jamy czaszki

jamy brzusznej

klatki piersiowej

Autopsja polega także na pobraniu próbek z organizmu zmarłego, aby była możliwość podjęcia dalszych badań między innymi:
badań histopatologicznych

badań toksykologicznych

Nie zawsze jednak można dokonać autopsji. Najwcześniej można ją wykonać po 12 godzinach od śmierci. Od tej zasady jednak zdarzają się wyjątki, które między innymi opierają się na tym, że od zmarłej osoby pobierane są narządy do przeszczepu bądź tkanki.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!