Kręgosłup jest centralną osią ciała i główną składową kośćca. Dźwiga górna część ciała i ochrania rdzeń kręgowy. Jest osadzony na miednicy, zapewnia także miejsca przyczepów kości i mięśni kończyn.
Synonimy: ból krzyża, rwa, wypadniecie dysku
Odmiana przez przypadki:
M. dyskopatia/dyskopatie
D. dyskopatii/dyskopatii
C. dyskopatii/dyskopatiom
B. dyskopatię/dyskopatie
N. dyskopatią/dyskopatiami
Msc. dyskopatii/dyskopatiach
W. dyskopatio/dyskopatie
Dyskopatia jest potoczną nazwą przemieszczeni jądra miażdżytego tarczy międzykręgowej. Pod wpływem starzenia się organizmu zewnętrzny pierścień włóknisty krążka miedzykręgowego traci sprężystość i wytrzymałość, a jadro miażdżyte zmienia konsystencję, staje się bardziej płynne i twarde. W miarę upływu czasu jądro ulega zwapnieniu, pierścień zaczyna pękać. Tarczki międzykręgowe tracą możliwość kurczenia się i rozszerzania do momentu, kiedy dwa sąsiadujące kręgi mogą przyczynić się do wysunięcia jądra miażdżystego przez otwór w rozerwanym pierścieniu włóknistym. Wysunięte jądro naciska na rdzeń kręgowy lin inne struktury. Wiąże się to z silnym bólem, ograniczaniem ruchomości kręgosłupa, osłabieniem czucia.
Do wystąpienia dyskopatii dochodzi najczęściej na poziomach C5 – C6 i C6 – C7. Zmiany na odcinku szyjnym kręgosłupa wywołują zespoły podrażnieniowe korzeni nerwowych, które tworzą splot ramienny. Zmiany o charakterze mielopatii szyjnej powodują zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego. Prowadzą one do zwężenia kanału kręgowego, co przyczynia się do zaburzeń ukrwienia rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym. Do typowych objawów należy osłabienie kończyn dolnych oraz bezładny chód krótkimi krokami. Obserwuje się również wzmożone napięcie mięśni. W przypadku całkowitego środkowego wypadnięcia krążka w części szyjnej kręgosłupa rzadko ma miejsce całkowite porażenie poprzeczne. Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji, niezbędna jest natychmiastowa operacja. W patogenezie powstawania zespołów uszkodzenia korzeni rdzeniowych odcinka szyjnego kręgosłupa można barć pod uwagę guzy kręgosłupa, części miękkich szyi i okolicy górnego otworu klatki piersiowej. Guzy umieszczone w tych miejscach mogą także uciskać sploty szyjny i ramienny.
Podstawowym objawem dyskopatii jest ból. Dolegliwości występują u osób w każdym wieku, jednak o wiele c
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
częściej dotyczy osób w średnim i starszym wieku.
Wśród przeprowadzonych badań powinny się znaleźć badania rentgenowskie, obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, tomografię komputerową. Istotne jest także wykonanie badań neurofizjologicznych.
Biorąc pod uwagę zaburzenia czucia i zaburzenia ruchomości kończyn górnych istnieje możliwość dokładnego określenia poziomu uszkodzenia w zespołach rwy szyjnej. Ponieważ w poszczególnych okolicach unerwienie pochodzących z sąsiadujących ze sobą korzeni nakłada się na siebie, pacjent nie zawsze potrafi dokładnie określić ból. W sytuacji, gdy dochodzi do ucisku dwóch pierwszych nerwów, ból pojawia się w okolicy karku i barku. Uszkodzenie korzeni rdzeniowych C5 przejawia się bólami ramion, zaburzeniem czucia w obrębie mięśnia naramiennego, częściowym jego porażeniem. Osłabiony jest także odruch rozciągowy. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia nerwów rdzeniowych C6 i C7. Jeśli dojdzie do uszkodzenie nerwu V6 zaburzenia czucia mają miejsce po prawej stronie ramienia i kciuka. Na uszkodzenie korzeni rdzeniowych C6 wskazują także osłabienie mięśni ramienno – promieniowych. Uszkodzenia korzenia C7 wywołuje osłabienie siły mięśniowej mięśnia trójgłowego ramienia oraz atrofię mięśni kłębu kciuka. Przy tego rodzaju uszkodzeniach występują także zaburzenia czucia w palcach wskazującym, środkowym i czwartym, a także na środkowej części grzbietu dłoni. Rzadziej dochodzi do uszkodzenia korzeni C8. Przynoszą one bóle i zaburzenia czucia po stronie łokciowej przedramienia i ręki. Z kolei uszkodzenie ruchowego korzenia C8 przyczynia się do zaniku mięśni kłębu i małego palca.
Zespoły bólowe kręgosłupa szyjnego mogą przyczyniać się do zwiększenia napięcia układu przywspółczulnego. Przejawia się to w zaburzeniu ukrwienia kończyn górnych. Powodem jest nie tylko ból, ale także podrażnione włókna układu sympatycznego, które znajdują się w korzeniach rdzeniowych i samym rdzeniu odcinka szyjnego kręgosłupa. Przykładem może być migrena szyjna, której przyczyną są podrażnione włókna współczulne przechodzące z tętnicą kręgowa przez wyrostki poprzeczne kręgosłupa szyjnego. Przyczyną mogą być zwyrodnienia wyrostków haczykowatych, które uciskają tętnice.
Przykłady użycia:
Z powodu dyskopatii jestem na zwolnieniu lekarskim.
Na dyskopatię pomagają masaże.
Z powodu dyskopatii zalecono mi krioterapię.
Dodaj komentarz jako pierwszy!