Dyskopatia

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Dyskopatia, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Kręgosłup jest centralną osią ciała i główną składową kośćca. Dźwiga górna część ciała i ochrania rdzeń kręgowy. Jest osadzony na miednicy, zapewnia także miejsca przyczepów kości i mięśni kończyn.

Synonimy: ból krzyża, rwa, wypadniecie dysku

Odmiana przez przypadki:
M. dyskopatia/dyskopatie
D. dyskopatii/dyskopatii
C. dyskopatii/dyskopatiom
B. dyskopatię/dyskopatie
N. dyskopatią/dyskopatiami
Msc. dyskopatii/dyskopatiach
W. dyskopatio/dyskopatie

Dyskopatia jest potoczną nazwą przemieszczeni jądra miażdżytego tarczy międzykręgowej. Pod wpływem starzenia się organizmu zewnętrzny pierścień włóknisty krążka miedzykręgowego traci sprężystość i wytrzymałość, a jadro miażdżyte zmienia konsystencję, staje się bardziej płynne i twarde. W miarę upływu czasu jądro ulega zwapnieniu, pierścień zaczyna pękać. Tarczki międzykręgowe tracą możliwość kurczenia się i rozszerzania do momentu, kiedy dwa sąsiadujące kręgi mogą przyczynić się do wysunięcia jądra miażdżystego przez otwór w rozerwanym pierścieniu włóknistym. Wysunięte jądro naciska na rdzeń kręgowy lin inne struktury. Wiąże się to z silnym bólem, ograniczaniem ruchomości kręgosłupa, osłabieniem czucia.

Do wystąpienia dyskopatii dochodzi najczęściej na poziomach C5 – C6 i C6 – C7. Zmiany na odcinku szyjnym kręgosłupa wywołują zespoły podrażnieniowe korzeni nerwowych, które tworzą splot ramienny. Zmiany o charakterze mielopatii szyjnej powodują zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego. Prowadzą one do zwężenia kanału kręgowego, co przyczynia się do zaburzeń ukrwienia rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym. Do typowych objawów należy osłabienie kończyn dolnych oraz bezładny chód krótkimi krokami. Obserwuje się również wzmożone napięcie mięśni. W przypadku całkowitego środkowego wypadnięcia krążka w części szyjnej kręgosłupa rzadko ma miejsce całkowite porażenie poprzeczne. Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji, niezbędna jest natychmiastowa operacja. W patogenezie powstawania zespołów uszkodzenia korzeni rdzeniowych odcinka szyjnego kręgosłupa można barć pod uwagę guzy kręgosłupa, części miękkich szyi i okolicy górnego otworu klatki piersiowej. Guzy umieszczone w tych miejscach mogą także uciskać sploty szyjny i ramienny.
Podstawowym objawem dyskopatii jest ból. Dolegliwości występują u osób w każdym wieku, jednak o wiele c

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!