Nierząd
Zamień czytanie na oglądanie!
Znaczenie słowa „nierząd”:
– Jednym ze zjawisk patologii społecznej jest nierząd określany też jako prostytucja. Według S. Apolińskiego polega on na „utrzymywaniu przypadkowych odpłatnych stosunków seksualnych”. W encyklopedii socjologii czytamy: „Prostytucja, zwana także nierządem, to określenie zachowania polegającego na odpłatnym świadczeniu usług seksualnych; nierząd uprawiany jest zazwyczaj z przygodnymi osobami bez zaangażowania uczuciowego”. Prostytucja jest też określana jako zjawisko społeczne, które nie zmniejsza się, a raczej posiada tendencję wzrostową. Jest wysoce szkodliwe społecznie, ze względu na to, iż prowadzi do rozbijania małżeństw i powoduje trudności wychowawcze.
– Zjawisko prostytucji nie jest niczym nowym. Już od wieków stanowiło ono problem. W VI w.p.n.e. Solon zalegalizował prostytucję w Atenach. Prostytutki miały wysoki status społeczny, a państwo czerpało spore korzyści z funkcjonujących domów publicznych. Podobnie wyglądała sytuacji prostytutek w starożytnym Rzymie. W średniowieczu zjawisko nierządu było zwalczane przez kościół. Także w odrodzeniu prostytucja była potępiana. Przyczyniło się do tego rozprzestrzenianie się chorób wenerycznych. Choć na przestrzeni wieków podejmowano wiele prób zlikwidowania prostytucji, przetrwała ona do dzisiejszych czasów, i co więcej – wykazuje tendencje wzrostowe.
– W 1949 roku Organizacja narodów Zjednoczonych przyjęła konwencję dotyczącą zwalczania handlu ludźmi i czerpania dochodów z prostytucji. Mimo tego w różnych krajach prostytucja traktowana jest odmiennie. Zdecydowanie zakazana i karana jest w Szwecji, w innych europejskich państwach jest powszechnie akceptowana i traktowana jako normalna działalność gospodarcza. Przykładem może być Holandia, gdzie od 2000 roku prowadzenie domów publicznych jest zgodne z prawem. W Polsce nierząd jest karany, nie wolno także rejestrować osób zajmujących się prostytucją. Karane jest również namawianie do nierządu, czerpanie korzyści z cudzego nierządu i jego ułatwianie. Niezwykle
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!