Rubin
Zamień czytanie na oglądanie!
Znaczenie słowa „rubin”:
– Rubin to czerwona odmiana korundu, rzadki minerał z gromady tlenków. To jeden z najstarszych klejnotów na świecie, czasami określany jako „król klejnotów”.
– Słowo „rubin” pochodzi z języka łacińskiego od słowa „rubeus”, oznaczającego kolor czerwony. Z kolei w sanskrycie rubin określano jako „ratnaraj”, co można tłumaczyć jako „król klejnotów” lub „ratnanayaka” czyli „przywódca wszystkich kamieni szlachetnych”. W różnych miejscach kamień ten nosił różne nazwy, co wskazywało na jego ogromną popularność i wykorzystywanie go w wielu kręgach kulturowych.
– Już od starożytnych czasów wierzono, że kamień ten ma moc życia, łączono go także z mądrością i urodą. Noszono je wtedy, aby chronić się przed nieszczęściem i ustrzec się przed chorobą. Sądzono także, że barwa rubinu podobna do krwi pomaga zatrzymywać krwawienie, kamień ma też pomagać w zwalczaniu chorób zapalnych. W średniowieczu noszono je jako talizmany, aby przyciągnąć do siebie szczęście, zdrowie i powodzenie w miłości. Stał się popularny wśród klasy wyższej oraz rodów królewskich.
– Najczęstszymi miejscami wydobycia rubinu są: Tajlandia, Pakistan, Kambodża, Tanzania, Sri Lanka, Afganistan, Mjanma, Kenia oraz Australia. Formowanie się rubinów przebiega w specyficznych warunkach, które zakładają wysokie ciśnienie oraz wysoką temperaturę. Od XX wieku możliwa jest również produkcja syntetycznych rubinów, które są znacznie tańsze. Rubiny wykorzystuje się głównie w jubilerstwie. Najdroższe są ciemne rubiny, w których dojrzeć można delikatny ton niebie
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!