Kwarc

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Kwarc, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Znaczenie słowa „kwarc”:
– Kwarc jest minerałem zbudowanym przede wszystkim z dwutlenku krzemu. Można znaleźć wiele jego rodzajów i odmian. Jest zaklasyfikowany do grupy krzemianów przestrzennych. Jest to najpospolitszy minerał znajdujący się w skorupie ziemi. Nazwa kwarcu pochodzi najpewniej od starogermańskiego słowa „kwarr” lub słowiańskiego słowa „kwardy” (twardy). Dawniej w użytku funkcjonowała wersja „kwarzec”.
– Kwarc występuje w wielu kolorach, co wiąże się z domieszkami różnych pierwiastków. Może być bezbarwny, zielony, biały, pomarańczowy, różowy, szary, brązowawy, czarny, fioletowy, przybierać odcienie barwy żółtej, rzadko również czarnej. W zależności od warunków powstawania wyróżnia się wiele form kwarcu: kwarc dymny, kwarc różowy, ametyst, kryształ górski, morion, awenturyn, kwarc zielony, kwarc mleczny, kwarcowe kocie oko, heliotrop, jaspis, czert, opal, agat. Kryształy kwarcu mają w większości przypadków kilka centymetrów długości, zdarza się jednak, że odnajdowane są okazy, które mają imponujące rozmiary, a ich masa dochodzi nawet do kilku ton.
– Najczęściej wydobywa się duże ilości tego minerału w Urugwaju, Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz na Madagaskarze i na Ukrainie. W Polsce kwarc odnajdowany jest głównie w Karkonoszach oraz na obszarz

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!