Społeczność
Zamień czytanie na oglądanie!
Znaczenie:
– Społeczność to połączona za pomocą różnego rodzaju więzi zbiorowość ludzi, należących do pewnego środowiska społecznego. Do więzi łączących daną społeczność mogą należeć: wspólny obszar zamieszkania, sposób wzajemnej komunikacji, wykonywany zawód, wyznawane wartości itp.
– Społeczność lokalna na przykład zalicza się do więzi objętej wspólnym obszarem zamieszkania. Zbiorowość ta zamieszkuje wyodrębnione, niewielkie terytoria na przykład: wieś, osiedle. Silne więzi wynikają tam ze wspólnych interesów, potrzeb oraz poczucia zakorzenienia i przynależności do zamieszkiwanego miejsca.
W socjologii elementy, które kształtują społeczność lokalną to:
1. Przestrzeń, czyli obszar oraz terytorium zajmowany przez ludzi.
2. Ludność, która zamieszkuje dane terytorium.
3. Interakcje społeczne, zachodzące pomiędzy zamieszkującymi to terytorium osobami.
4. Wspólne więzi ludzi, a także instytucji.
5. Poczucie przynależności do miejsca zamieszkania.
W definiowaniu społeczności lokalnej istotnym elementem jest wymiar przestrzenny, społeczny i psychologiczny, czyli ludzie, którzy wyrażają emocjonalny stosunek do tej przestrzeni.
W społeczeństwach tradycyjnych społeczności lokalne mają własne normy społeczne, które regulują ich działania. W społeczeństwach nowoczesnych natomiast przeważa makrospołeczny układ normatywny, granice społeczności lokalnej są administracyjnie ustanawiane, a granice kulturowe nie są takie istotne.
– Społeczność internetowa (społeczność wirtualna) zalicza się do społeczności ze wzajemnym sposobem komunikacji. Jest to zbiorowość ludzi, w której interakcje i wszystkie relacje odbywają się za pośrednictwem Internetu.
Społeczności internetowe powstają w oparciu o:
•Grupy dyskusyjne (Usenet);
•Mailowe listy dyskusyjne;
•Fora dyskusyjne;
•Kanały IRC;
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!