Kryminalistyka

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Kryminalistyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Znaczenie:
Kryminalistyka to nauka rozwijana od XIX wieku skupiająca się na sposobach, zasadach oraz metodach rozpoznawania przestępstw oraz wykrywania innych ujemnych i ujętych w sposób prawny zjawisk społecznych. Kryminalistyka zajmuje się także poszukiwaniem dowodów na powiązanie lub brak powiązania między osobą a konkretnym zdarzeniem. Wyróżnia się kilka głównych dziedzin kryminalistyki: technika śledcza, taktyka kryminalistyczna, metodyka kryminalistyczna oraz strategia kryminalistyczna.
Już od czasów swojego powstania kryminalistyka była powiązana z różnymi innymi dziedzinami, takimi jak medycyna sądowa czy kryminologia. Stopniowo nauka mogła rozwijać się dzięki wynajdywaniu coraz bardziej efektywnych metod i technik śledczych, dzięki czemu dało się w większej ilości przypadków zidentyfikować sprawcę.
Kryminalistyka spełnia liczne funkcje, przede wszystkim wymienia się tutaj udowadnianie postawionych hipotez poprzez zbieranie materiałów dowodowych. Służy temu przeprowadzanie przesłuchań, dokonywanie oględzin, robienie przeszukań itd. Wszystko to ma doprowadzić do wykrycia sprawcy oraz dojścia do tego, w jaki dokładnie sposób dokonał on przestępstwa. Kryminalistyka zbiera zatem dane oraz analizuje je. Dzięki przeprowadzanym analizom można także wyciągać wnioski odnośnie do możliwych przyszłych przestępstw. Jest to jedna z nauk, w ramach których konieczne było wykształcenie się istotnych reguł, których przestrzeganie wpływa na całą pracę. Do głównych zasad należą zatem: szybkość działania (ponieważ czas wpływa negatywnie na pozostawione ślady oraz ludzką pamięć), obiektywizm (wszelkie działania nie mogą charakteryzować się stronniczością), wszechstronność (prow

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!