Genom
Zamień czytanie na oglądanie!
Wyraz genom pochodzi od połączenia słów gen oraz chromosom. Jest to kompletna informacja genetyczna wirusa lub żywego organizmu. U organizmów eukariotycznych genom jest materiałem genetycznym zawartym w podstawowym, pojedynczym zespole chromosomów. U prokariotycznych organizmów jest to zawarte w pojedynczym chromosomie, natomiast w przypadku wirusów tylko do ich części materiału genetycznego.
Odmiana rzeczownika:
Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co?) genom
Dopełniacz (Kogo? Czego?) genomu
Celownik (Komu? Czemu?) genomowi
Biernik (Kogo? Co?) genom
Narzędnik (Z kim? Z czym?) z genomem
Miejscownik (O kim? O czym?) o genomie
Wołacz (O!) genomie
Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co?) genomy
Dopełniacz (Kogo? Czego?) genomów
Celownik (Komu? Czemu?) genomom
Biernik (Kogo? Co?) genomy
Narzędnik (Z kim? Z czym?) z genomami
Miejscownik (O kim? O czym?) o genomach
Wołacz (O!) genomy
Termin genom funkcjonuje jako ogólny termin dla kompletnego materiału genetycznego właściwego dla danego gatunku, a genotyp odnosi się do materiału genetycznego właściwego dla indywidualnego osobnika. Organizmy w populacji, które należą do tego samego gatunku nie są genetycznie identyczne.
Genomy są badane, aby poznać całą sekwencję DNA organizmów badanych przez sekwencjonowanie, a potem poprzez powiązania z ich genetycznymi mapami. Pozwala to na zlokalizowanie genów i innych elementów, które interesują badacza i znajdują się w DNA.
Rodzaje genomów:
– Genomy prokariotyczne – występują w bakteriach i jest to kolista cząsteczka DNA, która upakowywana jest w komórce poprzez skręcenie. Regulują je enzymy topoizomerazy. Genomy te nie posiadają jądra komórkowego, materiał genetyczny zatem znajduje się na obszarze cytoplazmy, który nazywany jest nukleoidem.
– Genomy eukariotyczne – składa się z liniowych cząsteczek DNA, upakowanych w chromosomach. Na poziomie struktury genomu zmienia się liczba chromosomów, jednakże nie ma ona związku z wielkością genomu.
– Eukariotyczne genomy organell
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!