Strajk to zbiorowy bunt rozpoczynany w celu wymuszenia spełnienia swoich żądań.
Jakie synonimy pasują do tego słowa?
Myślę, że najbardziej pasuje protest, albo po prostu bunt, ale typować można także: rebelia, przewrót, sprzeciw, kontra, demonstracje czy zwykłe wyjście na ulicę.
Czas przedstawić odmianę przez przypadki słowo „strajk”
Mianownik (kto? co?) – strajk/strajki
Dopełniacz (kogo? czego) – strajku/ strajków
Celownik (komu? czemu?) – strajkowi/strajkom
Biernik (kogo? co?) – strajk/strajki
Narzędnik (z kim? z czym?) – ze strajkiem/ ze strajkami
Miejscownik (o kim? o czym?) – o strajku/ o strajkach
Wołacz (hej!) – strajku!/ strajki!
Warto wspomnieć, że nie każda grupa zawodowa ma prawo do strajku. Kto więc nie może protestować? Na strajkach nie pojawią się pracownicy administracyjni, pracownicy sądowi, ale również pracownicy prokuratury.
Pora na wskazanie rodzajów strajków.
Istnieje kilka rodzajów, w tym najbardziej radykalny ze wszystkich, czyli strajk głodowy. Pracownicy, którzy zdecydowali się protestować, rezygnują z przyjmowania posiłków. Strajk okupacyjny polega na zasiedleniu przez protestantów danego obszaru (np. budynku). Strajk generalny obejmuje grupy zawodowe z całego regionu, miasta lub innego terenu.
Kiedy może dojść do protestu pracowników (albo uczniów, ponieważ im także prawo gwarantuje możliwość protestu)?
Aby strajk doszedł do skutku, to musi się za nim opowiedzieć 50% grupy.
Jednym z najbardziej popularnych strajków w Polsce był strajk dzieci wrzesińskich. 20 maja 1901 roku uczniowie Katolickiej Szkoły Ludowej we Wrześni rozpoczęli protest przeciwko agresywnej germanizacji. Uczniowie nie chcieli uczęszczać na lekcje religii, ponieważ nie chcieli modlić się w obcym języku. Dzieci zostały w szkole pobite, a wtedy nastąpiło apogeum. Rodziców, a także dzieci, postawiono przed sądem, który zasądzał grzywny, a także kary pozbawienia wolności. Kadra nauczycielska nie przyłączyła się do strajku, wyjątek stanowił ksiądz
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
Jan Laskowski, który stanął po stronie uczniów. Polacy jednak nie wystraszyli się zastraszania, opór jedynie rósł. Dzieci z Wrześni zainspirowały pozostałe dzieci z innych zaborów. Maria Konopnicka napisała emocjonalny wiersz „O Wrześni”, czym okazała wsparcie.
Warto pamiętać również o Poznańskim Czerwcu. W czerwcu 1956 roku pracownicy Zakładów im. Stalina zdecydowali się na rozpoczęcie protestu. O 6:30 zabrzmiała syrena informująca o początku protestu. Pracownicy zrzeszyli się, a do nich dołączyli robotnicy pracujący w innych zakładach pracy. Uczestnicy demonstracji pamiętali o poczuciu przynależności, śpiewali najważniejsze polskie pieśni, w tym zabrzmiała „Rota” oraz hymn. Jedną z przyczyn wybuchu było pobieranie podatku od pracowników akordowych oraz przodowników pracy, którym przyznano najwyższe płace. Feliks Dwojak naciskał, aby wypuścić czołgi, które miałyby poradzić sobie z rozrastającą się robotniczą manifestacją. Protestanci uwolnili ponad 200 więźniów, wdarli się do sądów i prokuratur, niszczyli dokumenty i akta. Władze wydały zezwolenie, aby strzelać do strajkujących.
Obecnie jest głośno o Ogólnopolskim Strajku Kobiet. Kobiety, które zrzeszają się podczas protestu, walczą o prawo do dokonywania aborcji. Rząd zaskoczył obywateli projektami ustaw, które zabraniały usunięcia płodu. Na czele strajku stroi pani Marta Lempart, która w swoich mowach motywowała kobiety do dalszych demonstracji. Sytuacja jednak wymknęła się spod kontroli, gdy zaczęło dochodzić do niszczenia kościołów i pomników ważnych dla katolików. Kobiety nie zgadzają się, aby czyjaś religia wydawała zakazy osobom, które z ów wierzeniami nie są w żaden sposób powiązane. Wśród kobiet obecnych na strajku można było dostrzec również mężczyzn, którym także sytuacja polityczna w kraju się nie spodobała. Strajkujący z czasem zaczęli domagać się usunięcia religii ze szkół w celu przeniesienia jej do kościołów, co miałoby być dobrowolne dla uczniów. Protestujący ponownie rozgniewali się, gdy przez utrudnioną aborcję zaczęły umierać kobiety.
Dodaj komentarz jako pierwszy!