Telimena – A. Mickiewicz – Pan Tadeusz bohaterka drugoplanowa
Zamień czytanie na oglądanie!
,,Pan Tadeusz” to epopeja narodowa napisana przez wieszcza narodowego Adama Mickiewicza. Opowiada ona o kulturze, zwyczajach i życiu codziennym szlachty. Głównym bohaterem utworu nie jest wcale tytułowy Tadeusz. Jest nim polska szlachta (bohater zbiorowy). Jednym z wielu bohaterów drugoplanowych jest Telimena.
Telimena to postać wymyślona przez Mickiewicza. Poprzez jej zachowanie objawiają się jej różne cechy charakteru. Dzięki tym zachowaniom możemy ocenić i opisać jej osobę, a także poznać jej tok myślenia. Telimena została przedstawiona jako kobieta subtelna, delikatna, czuła i dojrzała, która odznaczała się manierami oraz wyrafinowaną kulturą. Jej znakiem rozpoznawczym była nieziemska uroda. Mimo dojrzałego już wieku nadal odznaczała się powabem i klasą. Posiadała piękne oczy i delikatną cerę oraz wydatne usta. Jej figura była szczupła i smukła. Włosy miała długie, kruczoczarne, pięknie uplecione w przeróżne, wyszukane fryzury. Bohaterka zawsze chodziła zadbana oraz pięknie ubrana. Jej suknie zrobione były z najdroższych materiałów, np. jedwabiu, co kontrastowało z wiejskimi klimatami, krajobrazami i życiem na wsi. Stylizacji dopełniał gorset, falbany lub wstążka zawiązana w kokardę oraz piękna fryzura. We włosy wplatała liczne ozdoby. Zdawać by się mogło, że wręcz przesadna fryzura i aż nadto wystylizowany ubiór jest znakiem rozpoznawczym Telimeny. Atrybutem kobiety jest wachlarz, który służył jej do ochładzania się podczas upalnych, letnich dni, ale także do zwracania na siebie uwagi mężczyzn będących obiektem jej zainteresowania. Telimena to daleka krewna Sędziego oraz opiekunka Zosi. Ta rola została jej przydzielona po śmierci Ewy Horeszkówny, byłej ukochanej Księdza Robaka – Jacka Soplicy.
Bohaterka „polowała” na męża, co wyraźnie zostało przedstawione w lekturze. Uwodziła i zwodziła wielu mężczyzn. Tadeusz Soplica, Asesor i Hrabia – to właśnie oni padli ofiarą pięknej Telimeny, kobiety o wielu twarzach, sprytnej, pomysłowej i – wydaje się – nieco egoistycznej. Po wielu perypetiach, intrygach, ro
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!