Afrodyta – w mitologii greckiej bogini miłości
Zamień czytanie na oglądanie!
Afrodyta należy do dwunastu najważniejszych bóstw występujących w mitologii greckiej, zwanych bogami olimpijskimi. Jej rzymskim odpowiednikiem jest Wenus, na której cześć została nazwana jedna z planet w naszym Układzie Słonecznym.
Afrodyta była boginią patronującą miłości i pięknu. Sama była najpiękniejszą kobietą na świecie.Każdy z greckich bogów posiada swoje atrybuty, np. zwierzęta i rośliny mu poświęcone. Nie inaczej jest w przypadku Afrodyty. Jej rydwan był zaprzężony w gołębie lub łabędzie, oprócz tego często pozowała z różami, jabłkami oraz mirtem.
Afrodyta miała różne przydomki. Część nawiązywała do jej narodzin z morskiej piany (Afrogeneja, Anadyomene). Inne nawiązywały do miejsc jej kultu (Cyprida).Pozwolę sobie przytoczyć kilka popularnych mitów związanych z Afrodytą.
1) Pierwszym mitem będzie ten o narodzinach Afrodyty. Gdy Uranos (grecki bóg nieba) się skaleczył, jego krew trafiła z nieba do oceanu. Tam złączyła się z morską pianą i w wyniku tego niecodziennego połączenia powstała Afrodyta. Moment jej wyjścia z oceanu możemy zaobserwować na obrazie „Narodziny Wenus”, który namalował renesansowy malarz Sandro Botticelli. Powyższy opis narodzin Afrodyty został nam przekazany przez Hezjoda. Jednak dla kronikarskiego obowiązku chciałabym również przytoczyć Homerowską wersję. W niej Afrodyta jest córką Zeusa oraz żeńskiego tytana Diony.
Z powyższego mitu wynika, że Afrodyta jest postacią niezwykłą począwszy już od jej narodzin. Czy to, że nie ma rodziców, wpłynęło jakoś na to, że jest boginią miłości? Być może próbuje sobie zrekompensować brak miłości w dzieciństwie, rozkochując wszystkich dookoła? Jej mężem jest mrukliwy Hefajstos, syn Zeusa i Hery. Według mitologii jest brzydki, zapracowany i aspołeczny. Dlaczego więc Afrodyta pozostała jego żoną? Wydaje mi się, że naprawdę potrzeba jej było stałości i miłości.
2) Kolejny mit, który chciałabym omówić, opowiada o jabłku niezgody. Wszystko działo się na weselu Peleusa (jednego z Argonautów, króla Ftyi w Tesalii) i Tetydy (jednej z najbardziej znanych nereid), przyszłych rodziców Achillesa. Podczas uczty
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!