Atena – w mitologii greckiej bogini mądrości

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Atena – w mitologii greckiej bogini mądrości, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Atena, zwana Minerwą w mitologii rzymskiej, jest najbardziej znana jako najmądrzejsza i najinteligentniejsza bogini Olimpijska. Jej ojcem jest Zeus, a z jej porodem wiąże się ciekawa historia. Król bogów od pewnego czasu odczuwał dotkliwe bóle głowy, które przeszkadzały mu w panowaniu nad Światem. Gdy zaczęły się one nasilać, bez wahania nakazał rozbić swoją czaszkę swojemu synowi Hefajstosowi, bogu kowalstwa. Gdy tylko jego czaszka otwarła się, natychmiast wyskoczyła z niej dorosła, wysoka bogini w pełnej, błyszczącej zbroi. Według niektórych wersji tego mitu, trzymała ona w ręku również włócznię. W ten sposób przyszła na świat Atena, ceniona najbardziej przez swojego ojca, siedziała wysoko w radzie bogów a Zeus zawsze cenił sobie jej zdanie. Jej jako jedynej na znak szczególnej łaski pozwalał czasem na użycie swojej najstraszliwszej broni jaką był piorun.
Atenę interesowało wszystko, poza miłością i małżeństwem, na które nie miała czasu. Została ona jedną z bogiń- wiecznych dziewic.
Wynalazła ona wiele przydatnych rzeczy a filozofowie, uczeni i wynalazcy uznawali ją za swoją patronkę. Niektórzy z nich, głównie filozofowie potępiali jej zamiłowanie do wojny, jednakże bogini nosiła zbroję jedynie, by walczyć w słusznej sprawie. Broniła ona prawdy i miast napadniętych zdradziecko.
Atenie poświęcono wiele miast, lecz jednym z najbardziej znanych są Ateny. Historia nazwy tego miasta ma dość ciekawą historię, mianowicie bogini mądrości rywalizowała o nie razem z Posejdonem. Mieszkańcy uznali że ten bóg, który ofiaruje miastu lepszy, bardziej pożyteczny dar, zostanie jego patronem. Bóg mórz i oceanów cisnął swoim trójzębem w kamień leżący nieopodal. Natychmiast wytrysnęło z niego słone źródło. Lud zachwycił się, lecz Atena rzuciła wtedy swoją włócznią w kawałek ziemi. Wyrosła z niej dorodne drzewo oliwkowe. Ludzie uznali, że lepszym darem jest drzewo, ponieważ daje ono owoce, niż źródło którym nie można napoić siebie ani koni, ponieważ zawiera sól. Warto wspomnieć, iż gałąź oliwna stała się symbolem zgody pomiędzy skłóconymi.
Poza naukami ścisłymi, Atena zajmowała się także sztuką, a najbardziej celowała w tkactwie i wyszywaniu. Ponieważ żadna z bogiń nie zajmowała się tym, przyznawano jej tam zdecydowane pierwszeństwo w tych sztukach. Inaczej działo się na ziemi, gdzie żyła księżniczka Arachne. Zapewniała ona, że umi

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!