Dzeus – w mitologii greckiej władca Olimpu
Zamień czytanie na oglądanie!
Mieszkańcy starożytnej Grecji (Hellady), jak większość ludów pradawnych, wyznawali politeizm. Wierzyli w wielu bogów, a najznamienitszym z nich był Dzeus (Zeus). Grecy wierzyli, że każdy z bogów opiekuje się inną dziedziną życia i ma swoje upodobania i preferencje. Nadawali także bogom cechy ludzkie, przedstawiali ich na wzór i podobieństwo człowieka. Bogowie greccy patronowali wybranym polis (czyli miastom–państwom starożytnej Grecji), które w ofierze stawiały swoim bogom świątynie i obchodziły na jego cześć święta.Najważniejszym w panteonie bogów olimpijskich, najznamienitszym i najpotężniejszym z bogów był Dzeus (Zeus). Wg „Mitologii” Jana Parandowskiego z narodzinami Zeusa związana jest tajemnicza historia.Zeus i KronosRodzicami Zeusa byli tytan Kronos i tytanida Reia. Kronos był okrutnym dzieciobójcą, ponieważ przepowiednia głosiła, że któryś z synów pozbawi go władzy. Zapobiegawczo pożerał więc swoje dzieci, bez względu na płeć. Nowonarodzone potomstwo połykał w całości. Taki los spotkał pięcioro rodzeństwa Dzeusa: Posejdona, Hadesa, Hestię, Herę oraz Demeter. Zeus uniknął losu swoich braci i sióstr dzięki podstępowi Rei. Podała ona Kronosowi zawinięty w pieluszki kamień , a Zeusa ukryła w złotej kołysce. Młody bóg został wychowywany przez nimfy w jaskini na Krecie. Był karmiony mlekiem kozy Amaltei i nektarem przynoszonym przez gołębie. Rósł w siłę – po to by pewnego dnia stanąć do walki ze swoim ojcem.
Spełniło się proroctwo. Zeus przy pomocy podstępu Rei pokonał swojego ojca. Pokonany Kronos wyrzucił ze swojego wnętrza dorosłe już rodzeństwo Zeusa, a sam został zrzucony do Tartaru.
W ten sposób rozpoczyna się władanie Zeusa jako boga bogów.
Mity związane z ZeusemZ Zeusem związanych jest wiele historii i mitów. Jego postać pojawia się we wszystkich opowieściach dotyczących wierzeń starożytnych Greków. Postać tego boga przywołuje m.in Homer w swoich dziełach pt. „Iliada” i „Odyseja”.Mit o kozie Amaltei jest bardzo mocno związany z Zeusem. Najpierw koza karmiła go swoim mlekiem, z jej ułamanego rogu dzięki błogosławieństwu Zeusa powstaje „róg obfitości”, a po śmierci zwierzęcia z jego skóry powstaje tarcza – egida. To właśnie ona – obok pioruna i orła – staje się atrybutem tego boga. Egida była tarczą, której nikt i nic nie zdołało przebić. To przy jej pomocy udało się Zeusowi pokonać Kronosa, a później chroniła go ona w licznych walkach z innymi bogami i herosami.
Według mitologii Zeus miał żonę Herę, która była jednocześnie jego siostrą. Dzięki swojej kochliwości i licznym romansom, w które wikłał się, powodując wściekłoś
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!