Ligia Kallina – H. Sienkiewicz – Quo vadis
Zamień czytanie na oglądanie!
Ligia była główną bohaterką „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Zakładniczka rzymska, ukochana Marka Winicjusza i dobrotliwa, pokorna chrześcijanka.
Kallina pochodziła z tajemniczego plemienia Ligów na północy, była córką króla. Stała się zakładniczką rzymską wskutek zawarcia porozumienia między obydwoma narodami. Cesarz Klaudiusz, chcąc zagwarantować swojemu państwu bezpieczeństwo, zażądał od Ligów zakładników, którzy mieliby stanowić potwierdzenie nieprzekroczenia przez nich granicy, ponieważ zaczęli prowadzić działania wojenne na terenach niemal całego jego cesarstwa. Wśród nich znalazły się m.in. żona króla i Kallina. Gdy lud odniósł zwycięstwo, wzbogaceni o wielkie łupy wojownicy powrócili na swoje ziemie, zupełnie zapominając o kobietach w niewoli. Tym sposobem Ligia i jej matka trafiły do Rzymu. Niedługo potem żona króla zmarła, a młodą dziewczynę ofiarowano Pomponiuszowi – zarządcy Germanii. Do Rzymu weszła wraz z jego zwycięskim orszakiem, a później trafiła na wychowanie do jego siostry – Pomponii Grecyny i jej męża, patrycjusza Aulusa Plaucjusza, którzy otoczyli ją troskliwą opieką i zaczęli traktować jak własną córkę. Znalazła tam poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Pomponia Grecyna wychowała ją w wierze chrześcijańskiej, za co młoda dziewczyna była jej wdzięczna. Ligia wyrosła na piękną, delikatną kobietę. Alabastrowa cera, różowa twarz, ciemne, bujne włosy, szczupła sylwetka i lazurowe oczy sprawiały, że u wszystkich wzbudzała w zachwyt. Była całkiem inna od rzymianek, miała w sobie niezwykłą piękność – cudowną duszę. Ceniła sobie chrześcijańskie wartości, była opanowana, dobroduszna i pokorna.
Pewnego razu Aulus Plaucjusz postanowił przyjąć do domu Marka Winicjusza, który został ranny podczas wojny.
Gdy Winicjusz ujrzał Ligię, zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Wyleczony udał się do Petroniusza, którego poprosił o pomoc w zdobyciu dziewczyny. Ten z kolei namówił Nerona, aby wezwał Ligię na swój dwór i wyprawił ucztę. Zmuszona dzie
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!