Rosjanie – A. Mickiewicz – III cz. Dziadów
Zamień czytanie na oglądanie!
Rosjanie- Adam Mickiewicz- III cz. DziadówStereotypowo Rosjanie nie kojarzą nam się ze zbyt dobrym narodem.Lektura tekstów Mickiewicza pozwala jednak stwierdzić, że opinia ta nie zawsze jest prawdziwa, a przede wszystkim, że nie dotyczy wszystkich przedstawicieli narodu.
Nie ulega jednak wątpliwości, że w negatywnym świetle przedstawiany jest Nowosilcow. Już w pierwszych słowach dramatu pojawia się stwierdzenie, że senator nie jest człowiekiem, na którego można liczyć, że znalazł się w niełasce u imperatora, a do jego przewinień należy między innymi roztrwonienie zysków z dawniejszych łupiestw oraz nieudolność w śledzeniu spisków.
Aby zrealizować swoje celu Nowosilcow musi „wielką rzecz wysnuwać”, czyli poznać mechanizmy działania polskich spiskowców i wydać ich w ręce cara.
Negatywny obraz cara i Nowosilcowa pojawia się także w pieśni Jankowskiego. Porównuje on cara do dzikiej bestii, a Nowosilcowa do żmii. Po raz kolejny wizerunek Nowosilcowa kreśli Mickiewicz w scenie zatytułowanej „Bal u senatora”. W zabawie biorą udział urzędnicy, urzędniczki, młodzież, oficerowie rosyjscy, kilku starych Polaków i kilka dam. Zebrani obserwują tańczących i wyrażają swoje opinie na ich temat. Szczególnie ostre słowa krytyki budzi osoba Senatora.
Bal staje się także pretekstem do rozmów na dręczące Polaków i Rosjan tematy. Justyn Pol zwierza się Bestużewowi, że chciałby zabić Senatora. Ten jednak odpowiada, że nie jest to najlepszy pomysł, gdyż śmierć jednego złoczyńcy nie zmieni świata na lepsze.
Scena balu zostaje przerwana krzykiem zrozpaczonej matki, która wtargnęła do sali balowej, aby poskarżyć się na okrucieństwo Nowosilcowa.
Nowosilcow jest człowiekiem, do którego nie można mieć zaufania. Jest przewrotny i kłamie. Nie ma w nim także odrobiny współczucia. Kiedy przychodzi do niego Rollisonowa, senator kłamie, że nie wie, o co jej chodzi. W rozmowie ze swoimi podwładnymi stwierdza, że jeśli Rollison dzisiejszej nocy umrze, mogą zrobić z jego ciałem, co tylko zechcą – pochować, balsamować. Chce się jak najszybciej pozbyć problemu. Denerwuje go, że nieszczęśliwa matka przerywa mu picie popołudniowej kawy.
E. Szymanis zwraca uwagę na to, że sprawcą najbardziej drastycznych wydarzeń i działań ukazanych w „Dziadach” jest Nowisilcow. Personifikował on represyjny system i sposób traktowania Polaków w zaborze rosyjskim. Tymczasem Nowosilcow wyraźnie miał poczucie niższości wobec księcia Adama Czartoryskiego.
Nowosilcow był nie tylko zdemoralizowany, lecz także niewdzięczny. Czartoryski znajdował się w hierarchii wyżej niż Nowisilcow. Był przyjacielem cara i z pewnością cieszył się większa jego sympatią niż senator. Negatywny obraz Rosjan został przedstawiony także w „Reducie Ordona”. Jest to tekst o bohaterstwie obrońców ojczyzny, okrucieństwie carskich żołnierzy, despotyzmie i tyranii cara. Podmiot liryczny podkreśla, że agresor przyjmuje wygodną pozycję i nie bierze sam udziału w walce, nie naraża życia. Wydaje jedynie rozkazy, podpisuje akty, na mocy których młodzi Polacy trafiają do więzienia.
Car nie ma litości także dla własnych poddanych. Wysyła ich na pewną śmierć, zmusza do ślepego posłuszeństwa.
Oprócz nakreślonego wyżej negatywnego obrazu Rosjan, istnieje jeszcze druga strona. Wnikliwa analiza utworów Mickiewicza pozwala stwierdzić, że poeta nie twierdził jednoznacznie, że są oni źli. Inni Rosjanie nie są jednak tacy źli, a przedstawiciele obu narodów potrafią ze sobą współżyć i utrzymują poprawne stosunki. Pani Rollison znajduje protekcję u osób, które spotykają się z senatorem, a jeden z Rosjan postanawia ożenić się z Polką.
Pojawia się także sugestia, że małżeństwo z Rosjaninem mogło być drogą do awansu społecznego: Biała i czerwona panienka wiązała się z rosyjskim generałem, który oburzył się na sugest
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!