Dionizos – w mitologii greckiej bóg wina i winnej latorośli
Zamień czytanie na oglądanie!
Dionizos – w mitologii greckiej bóg płodności, winnej latorośli, wina i dzikiej natury.
Przyjście na świat i rodzinaDionizos był synem Zeusa i śmiertelniczki Semele. Był owocem romansu Zeusa ze śmiertelniczką. Hera – żona Zeusa, dowiedziawszy się o kolejnym romansie swojego męża, udała się do Semele i przekonała ją, aby ta zażądała od Zeusa pokazania się jej w swej prawdziwej postaci. Tak też się stało. Zeus zstąpił na ziemię w swej boskiej postaci, a ponieważ ludziom nie wolno oglądać boskości, Semele spłonęła ogniem powstałym z blasku kochanka. Zeus zdążył jednak uratować ich dziecko. Zaszył je w swoim udzie, gdzie płód rozwijał się dalej. Kilka miesięcy później Dionizos urodził się na górze Pramnos na wyspie Ikaria.
Dionizos pełnił ważną funkcję w misteriach orfickich, dzięki Zagreusowi – synowi Zeusa i Persefony. Według mitu, Zagreusa spaliła Hera. Zrobiła to w szale po kolejnej zdradzie męża. Zeus połknął jego serce, z którego po związku z Semele narodził się Dionizos.
Zagreus zmartwychwstał pod postacią Dionizosa. To wydarzenie było czczone w orficyzmie.
Dzieciństwo
Zeus powierzył opiekę nad Dionizosem Hermesowi. Tamten oddał dziecko pod opiekę króla Atamasa i jego małżonki. Hera jednak nie odpuściła zemsty, dlatego postanowiła zesłać szał na królestwo, w którym wychowuje się Dionizos. Zeus uratował niemowlę i oddał je pod opiekę leśnych nimf. Żeby ukryć tożsamość syna, bóg przemienił go w koziołka.
Kiedy Dionizos został wychowany, Zeus – w podziękowaniu za dobrą opiekę nad potomkiem – przeniósł nimfy do nieba i utworzyły one konsternację Hiady.
Dalsze losy
Dionizos odkrył winorośl i jej właściwości, ale Hera nadal chciała zemsty, więc poraziła go szaleństwem podróży po świecie. We Frygii został on przyjęty przez boginię Kybele, która wprowadziła go do własnego kultu. W Tracji ozięble i niemiło przyjął go władca Lykurgos. Chciał on uwięzić Dionizosa, ale ten został ukryty przez boginię morską – Tetydę. Lykurgos oszalał. W amoku myślał, że ścina święty bluszcz Dionizosa, ale okazało się, że tnie własną nogę. Skaleczył również swojego syna.
Wyrocznia stwierdziła, iż śmierć króla Lykurgosa powstrzyma gni
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!