Pilot – A. Saint-Exupéry – Mały Książę
Zamień czytanie na oglądanie!
Pilot to główny bohater książki Antoine’a de Saint-Exupéry’ego pt. „Mały Książę”. Jest jednocześnie jej narratorem i snuje opowieść o chłopcu z asteroidy B-612. Opowiada o wydarzeniach z perspektywy sześciu lat. Pilot to alter ego samego autora, takie lustro, w którym odbija się wyjątkowa biografia Francuza. Antoine de Saint-Exupéry był jak bohater „Małego Księcia” – pilotem samolotu pocztowego. Brał udział w działaniach dywizjonu lotników, po wybuchu II wojny światowej. Przebywał na emigracji w USA, a następnie powrócił do wojska i latał nad Korsyką oraz Lyonem. Niestety stamtąd nie powrócił. Było to w 1944 roku. Przez wiele lat śmierć Antoine’a de Saint-Exupéry’ego była owiana tajemnicą. Podobno dopiero w 1998 roku jeden z rybaków wyłowił stamtąd bransoletkę, która prawdopodobnie należała do pisarza, co stanowi potwierdzenie, że właśnie tam zginął.
W „Małym Księciu” występuje wielu dorosłych, którzy symbolizują pewne zachowania obce dzieciom, to: król, geograf, pijak, latarnik oraz próżniak. Pilot jest także dorosły, ale budzi sympatię z powodu swojego otwartego umysłu, który niczym małe dziecko otwiera się na wiele różnych możliwości i rozwiązań. Niestety dorosłość zmienia człowieka i sposób patrzenia na świat. Dojrzali ludzie stają się wartościowi ze względu na swoje doświadczenie, a jednocześnie ograniczeni schematami, których realizacją zajmują się od lat, a najgorsze – nie chcą przestać i dostrzec innego rozwiązania. Pilot zdaje się być inny, ale też trudno było mu zrozumieć tytułową postać i podążać za dziecięcym umysłem. Poznajemy go już na samym początku książki, gdy opowiada o swoim dzieciństwie i rysunku. Pokazuje tym samym, że umysł dorosłych jest przywiązany do faktów, wierzy w to co widzi. U dzieci taki sam rysunek otwiera ogrom możliwości, bo dziecko widzi więcej, wychodzi poza schemat, korzysta z wyobraźni. Opisywany rysunek przedstawiał węża, który pożarł słonia. Dla dorosłych był on jedynie kapeluszem – żaden z nich nie dostrzegł fascynującego faktu, że obraz może być czymś innym.
Pilot jest bardzo samotnym człowiekiem i bardzo nieszczęśliwym. Jego serce jest wrażliwe i nosi w sobie ducha dziecięcej wrażliwości. To właśnie Mały Książę sprawia, że jego budzi się w nim jego wewnętrzne dziecko, mały chłopiec z otwartym umysłem, który dzięki rozmowom zaczyna być szczęśliwy. Mężczyzna docenia prostotę komunikacji złotowłosego dziecka, która zamiast pustych słów napełnia go nadzieją. Pilot czuje, że znalazł w Małym Księciu przyjaciela. Pilot, podczas snucia swojej opowieści o trudach dzieciństwa, niezrozumieniu i c
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!