Chrześcijanie – H. Sienkiewicz – Quo vadis
Zamień czytanie na oglądanie!
W powieści historycznej „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza zostały opisane realia starożytnego Rzymu. Autor zestawił ze sobą dwa kontrastujące światy – chrześcijański i pogański.
Pierwszy z nich jest nową wiarą istniejącą od niedawna. Głównymi wyznawcami Chrystusa byli ubodzy oraz również niewolnicy. W utworze charakterystycznymi reprezentantami tej wiary to między innymi: Ursus, Ligia, Glaukos, apostołowie Piotr i Paweł. Chrześcijanie byli zmuszeni do ukrywania się w Zatybrzu i nocą udawać się na zgromadzenia do domów modlitw z obawy przed prześladowaniami.
Dotąd panował w Rzymie szczególnie poganizm, który charakteryzował się głównie chciwością, bezwzględnością oraz zamiłowaniem do przepychu. Chrześcijańskie cechy były odwrotnością tych wartości – wyznawcy odznaczali się altruizmem, pokorą i uczciwością. Szanowali innych, wyznawali zasadę, że bliźniego należy traktować jak siebie samego. Kierowali się w życiu miłością i prawdomównością. Potrafili przebaczyć innym, nawet najgorszym zbrodniarzom.
Przykładem może być postawa Glaukosa, któremu porwano żonę i zamordowano dzieci. Sprawcą całego zajścia był Chilon Chilonides, któremu wybaczył okropne zbrodnie. Mimo iż ten oskarżył chrześcijan o podpalenie Rzymu, Glaukos podczas męczeńskiego umierania na krzyżu, ponownie wybaczył Chilonowi, powodując jego nawrócenie się. Poprzedzony brutalnymi torturami, gdzie stracił język i połamano mu kości, także zmarł na krzyżu.
Ważną osobą, która w lekturze się nawróciła, był nie tylko Chilon Chilonides, lecz także Marek Winicjusz. Był porywczym, impulsywnym i pysznym patrycjuszem. Odznaczał się wyjątkową atrakcyjnością, czym u kobiet miał duże powodzenie. Podczas pobytu w domu Aulusa Plaucjusza, zakochał się w chrześcijance Ligii, która była rzymską zakładniczką pochodzącą z tajemniczego plemienia Ligów na północy. Młodzieniec chcąc ją zdobyć, sprowadził ją na dwór cezara. Podczas odbywającej się tam uczty, zaczął nachalnie zachowywać się wobec ni
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!