Aulus Plaucjusz – H. Sienkiewicz – Quo vadis
Zamień czytanie na oglądanie!
Aulus Plaucjusz był drugoplanowym bohaterem powieści historycznej „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Był mężem Pomponii Grecyny, opiekunem Ligii.
Był starszym, ale krzepkim mężczyzną. Miał siwe włosy, twarz pełną energii, choć nieco za krótką.Głowę miał podobną do orła. Brakowało mu dwóch zębów, co powodowało, że jego mowa była nieznacznie świszcząca.
W przeszłości był dowódcą legii brytańskich, gdzie wsławił się w wielu zwycięskich bitwach jako doskonały wódz i waleczny, odważny żołnierz. Później wycofał się z życia publicznego, nie mogąc patrzeć na okrutne rządy Nerona. Odziedziczył dom w Rzymie na Vicus Patricus. Zamieszkał tam wraz ze swoją żoną Pomponią Grecyną. Wkrótce urodził im się syn. Marzeniem Plaucjusza było przeniesienie się z żoną i małym synkiem Aulusem na Sycylię, gdzie posiadał piękną, zazielenioną posiadłość i gospodarstwo rolne.
Niespodziewanie Aulus Plaucjusz i Pomponia Grecyna zostali opiekunami rzymskiej zakładniczki Ligii. Kallina pochodziła z północy, z tajemniczego plemienia Ligów. Została wzięta do niewoli przez Ateliusza Histera, po porozumieniu jakie zawarł z jej ojcem. Do domu Aulusa trafiła wraz z Ursusem, swoim sługą. Aulus i Pomopnia troskliwie zaopiekowali się Ligią. Oboje traktowali Ligię jak członka rodziny. Szczególnie Pomponia, która wychowała ją w wierze chrześcijańskiej, na co nie mogła sobie pozwolić wychowując swojego syna, ponieważ jej mąż na to nie pozwalał.
Aulus Plaucjusz i Pomponia Grecyna bardzo się kochali, mimo różnic jakie były między nimi. Żona mężczyzny była chrześcijanką. Natomiast Aulus był poganinem, wierzył w rzymskich bogów i składał im ofiary. Pomimo tego, byli ze sobą szczęśliwi.
Mężczyzna należał do świata pogańskiego, szczególnie ulubionego przez bogatych patrycjuszy. W „Quo vad
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!