Człowiek Poczciwy – M. Rej – Żywot człowieka poćciwego
Zamień czytanie na oglądanie!
Człowiek Poczciwy – Mikołaj Rej – “Żywot człowieka poczciwego”.
“Żywot człowieka poczciwego”, jak wskazuje sam tytuł, opisuje żywot jakiegoś poczciwego człowieka. Jest to główny bohater, który jest również jedynym bohaterem. Człowiek poczciwy charakteryzuje się tym, że jest on prawdomówny, przywiązany do rodziny, zadowolony z życia i tak dalej. Można również o nim powiedzieć, że jest zorganizowany, dzieli swój czas równo pomiędzy prace gospodarskie, życie rodzinne oraz zabawę z przyjaciółmi, lecz jeżeli już się bawi, to robi to z umiarem. Człowiek poczciwy jest uznawany za wzorzec ziemianina w epoce renesansu.
Człowiek poczciwy jest podporządkowany czasowi natury i jego nienaruszalnemu rytmowi. Występujące pory roku określają wydarzenia w ziemiańskim życiu, czyli wyznaczają one czas na pracę i na odpoczynek. Zgodnie z tym dla gospodarza wiosna to czas zasiewów, latem jest okres zbiorów, jesień to pora na łowienie ryb i polowania, natomiast zima to czas na zabawę, odpoczynek oraz refleksje. Takie właśnie życie, które jest zgodne z prawami przyrody, gwarantuje ład i dobrobyt w życiu oraz umożliwia zachowanie wewnętrznej harmonii i spokoju.
Człowiek poczciwy jest również osobą, która akceptuje przemijanie i trwanie, a śmierć jest dla niego dopełnieniem naturalnego porządku rzeczy. Tak jak rok jest podzielony na cztery pory roku, tak samo życie jest podzielone na cztery ważniejsze etapy. Są one zaczęte dzieciństwem, czyli można to nazwać czasem wiosny, następnie jest młodość, to okres lata, później wiek dojrzały, to jesień i na koniec jest starość, czyli zima. Każdemu temu etapowi Mikołaj Rej w swoim utworze przypisuje prawa i obowiązki. Dzieciństwo to czas beztroski i radosny, młodość to okres należytego wychowania, wiek dojrzały powinności i na koniec starość to czas spokojny.
Człowiek poczciwy pielęgnuje oraz dba o przymioty duchowe. Nie decydują odznaki, herby, portrety przodków o prawdziwości jego szlachectwa. O tym decydują wartości, które wyznaje oraz postawy, których się trzyma. Dla sz
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!