Czarny Rafał – A. Domańska – Historia żółtej ciżemki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Czarny Rafał – A. Domańska – Historia żółtej ciżemki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Czarny Rafał to bohater drugoplanowy występujący w powieści historycznej dla młodzieży Antoniny Domańskiej pod tytułem,, Historia żółtej ciżemki”. Opowiada ona o powstaniu ołtarza Wita Stwosza w bazylice Najświętszej Marii Panny w Krakowie. Rafał to postać negatywna: złodziej, przestępca, bandyta, wróg głównego bohatera Wawrzusia Skowronka, który widział jak mężczyzna okrada kościół, tym samym dopuszczając się świętokradztwa.
Domańska tak opisał Rafała Czarnego: ,,Wzrostu był więcej niż średniego, Wawrzusiowi jednak, patrzącemu z dołu, wydał się na tym tle ognistym strasznym olbrzymem. Kapelusz miał czarny z szerokimi kresami (rondo kapelusza), białymi muszelkami w miejsce taśmy otoczony; płaszcz ciemny, niemal ziemi sięgający, z kończatą pelerynką i kapturem, przewiązany w pasie trzy razy dokoła grubym szarym powrozem. Na lewym ramieniu, trochę ku przodowi, duża muszla biała. Podpierał się kijem zakrzywionym.” Jego charakterystyczną cechą było to, iż nie miał lewego ucha, którego brak przysłaniał długimi włosami. Jego wygląd był niezwykle surowy a można nawet powiedzieć, że przerażający, zatrważający typowy dla złego charakteru, dla typa spod ciemnej gwiazdy.
Autorka powieści tak przedstawia przestępczy życiorys Rafała: ,, Zbrodniarz bezecny, niewiadomego miana, zwany Czarny Rafał, vulgo Majster, alias Wojewoda, alias Piskorz, grasujący armata manu (tzn. zbrojną ręką) po różnych ziemiach tego najjaśniejszego królestwa oraz po krajach litewskich; czyniący łupiestwa, grabieże, mężobójstwa po gospodach, drogach i lasach, podan jest zaocznie wyrokiem sądowym na karę pręgierza i śmierci szubienicznej, gdziekolwiek w Koronie czy w Litwie pojmany będzie. Który ,,recente” w trockim województwie, w lasach między Białymstokiem a Kuźnicą, na kupce Ormiany ze Lwowa jadące do Wilna z hultajstwem swoim z zasadzki wyskoczył, pachołki onych poranił, towar ich odbić usiłował, tak że mu się ledwie obronić zdolili. Za czyn, starościńską siłą zbrojną ścigan, przepadł bez wieści.” Z tego fragmentu wynika, że Czarny Rafał napadał wraz ze swoją bandą złodziei w całym kraju, okr

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!