Kochanowski Jan – J. Kochanowski – Treny

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Kochanowski Jan – J. Kochanowski – Treny, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Jan Kochanowski to nie tylko autor Trenów, poświęconych jego córce Urszuli, ale również bohater tychże utworów. Treny nie tylko opisują śmierć Urszulki Kochanowskiej i żałobę jej ojca, ale są przede wszystkim dedykowane Urszulce. Cały cykl poprzedza dedykacja: „Orszuli Kochanowskiej, wdzięcznej, ucieszonej, niepospolitej dziecinie, która cnót wszystkich i dzielności panieńskich początki wielkie pokazawszy, nagle, nieodpowiednie, w niedoszłym wieku swoim, z wielkim a nieznośnym rodziców swych żalem zgasła, Jan Kochanowski, niefortunny ociec, swojej namilszej dziewce z łzami napisał. Nie masz cię, Orszulo moja!”. Co ważne Jan Kochanowski wyznawał filozofię stoicyzmu – którą można podsumować słowami – nieważne czy Ci źle czy dobrze, nie wolno Ci pokazywać przesadnych emocji – nie powinieneś się zbytnio radować, ani pozwalać sobie na ogromny smutek i łzy. Według stoików to co ma zapewnić ludziom radość – to złoty środek, czyli umiarkowanie. Jan Kochanowski przekonał się jak trudne może być wprowadzenie w życie idei stoików po śmierci jego ukochanej córki Urszulki. Trenów jest dziewiętnaście, tylko jeden z nich ma tytuł reszta jest ponumerowana cyframi rzymskimi. Tren z tytułem to tren dziewiętnasty – „Tren dziewiętnasty albo sen”. Cały cykl Trenów można podzielić na trzy części:
treny od I do VII – wprowadzenie, pokazanie zalet Urszulki i cierpienia rodziców po jej śmierci

treny od IX do XVI – opisujące cierpienie ojca, zwątpienie w filozofię, ideały, w Boga.

treny od XVII do XIX – jest to podjęta przez Kochanowskiego próba odbudowania idei i światopoglądu.

Przyglądając się poszczególnym trenom:
Tren I – Kochanowski opowiada o śmierci córki, o okrucieństwie losu – stosuje tu porównanie zjedzenia słowika przez smoka. Pokazuje, że człowiek jest bezradny w obliczu śmierci. Podkreśla swoje cierpienie i żal. I po raz pierwszy pokazuje dylemat, powinien walczyć z przeznaczeniem czy po prostu żałować śmierci córki.
Tren II – Kochanowski mówi o głębokim żalu i opisuje uczucie jakim darzył córeczkę, skarży się na okrucieństwo śmierci. Odnajdujemy tu wizerunek ojca- poety, który wykorzystuje swój talent, aby unieśmiertelnić swoją córkę i pokazać światu jak bardzo za nią tęskni. Zaprzecza również doskonałości świata stworzonego przez Boga. Skoro śmierć zabiera dzieci to ten świat nie jest doskonały.
Tren III – Pojawia się wątek płaczu, szlochu nad grobem dziecka. Poeta zwraca się bezpośrednio do Urszulki i pokazuje jak ogromnie za nią tęskni. Tęskni tak mocno, że wręcz pragnie śmierci.
Tren IV – Poeta utożsamia się z boginią Niobe, która skamieniała na widok śmierci swoich dzieci. Jednocześnie nie buntuje się wobec samej śmierci, wie, że jest to nieodłączna część życia. Jednak nie akceptuje śmierci dziecka, która jest dla niego zaburzeniem doskonałości i sensu świata. Poeta pokazuje jak mocno się zwiódł, gdyż głęboko wierzył w doskonałość świata stworzonego przez Boga.
Tren V – śmierć Urszulki przypomina poecie usychanie drzewka oliwnego. Poeta podkreśla w ten sposób jak ślepa jest śmierć, która zabiera dzieci nie patrząc na to z jakim cierpieniem zostawia ich rodziców.
Tren VI – Urszulka zostaje pokazana jako dziedziczka lutni, mała poetka, która miała iść w ślady ojca. To kolejny nagły i ogromny wybuch rozpaczy i żalu.
Tren VII – najbardziej znany i uznawany za arcydzieło. Poeta ogląda ubiory, które zostały po Urszulki i zauważa ich bezużyteczność po śmierci dziecka. W ten sposób wyraża swoją bezradność.
Tren VIII – Poeta pokazuje na zasadzie kontrastu pustkę w domu, która pojawiła się po śmierci Urszulki i dom tętniący życiem i śmiechem, gdy dziecko było z rodzicami.
Tren IX – To pierwszy bezpośredni atak w stronę filozofii stoickiej. Poeta poddaje w wątpliwość ideę złotego

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!