Borzobohata – ANNA – H. Sienkiewicz -Ogniem i mieczem
Zamień czytanie na oglądanie!
Anna (Anusia) Borzobohata to bohaterka „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Bezpośrednio pojawia się w „Ogniem i mieczem”, oraz „Potopie”. W „Panu Wołodyjowskim” dowiadujemy się o jej śmierci od Charłampa.
O jej wyglądzie nie wiemy za dużo. Sienkiewicz wprawdzie opisuje jej wygląd między innymi w czasie uczty w Zamościu, jednakże nie są to opisy zbyt szczegółowe. Wedle tego ma bystre oczy, białą jak mleko głowę i jest wdzięczna jak obrazek.
Przede wszystkim jest zuchwałą podrywaczką, nieznoszącą braku uwagi ze strony mężczyzn. Widzimy to już na początku „Ogniem i mieczem” gdy w Łubniach podkochuje się w niej całe rycerstwo. W miłości jest niestała. Ostatecznie zaręcza się z Jerzym Michałem Wołodyjowskim, jednakże gdyby Andrzej Kmicic (pan Babinicz) był nią zainteresowany, nie miałaby nic przeciwko zaręczynom z nim. W „Trylogii” była zaręczona dwa razy; z Longinusem Podbipiętą i panem Wołodyjowskim.
Posiada liczne dobra na Litwie (odziedziczone po swoim wcześniejszym „ukochanym” panu Longinusowi Podbipięcie) i jest pod opieką samej księżnej Gryzeldy Wiśniowieckiej (wdowy po księciu Jeremim (Jaremie).
Nie widzi nic złego w manipulowaniu i wykorzystywaniu innych, próbuje postąpić tak z Ketlingiem w Taurogach.
Zdarza się również, że jej ciągłe próby rozkochiwania w sobie każdego, kogo popadnie, obracają się przeciwko niej. Jan (Sobiepan, wnuk kanclerza) Zamojski próbuje ją porwać, jednak zostaje to udaremnione przez Andrzeja Kmicica, wtedy jeszcze pokutnego Babinicza.
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!