Gotfryd – H. Sienkiewicz – Krzyżacy
Zamień czytanie na oglądanie!
Gotfryd to jeden z trzecioplanowych bohaterów powieści historycznej Henryka Sienkiewicza pod tytułem „Krzyżacy”.
Należy do „Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie”, nie jest jednak wysoko postawionym bratem zakonnym. Jako jego członek nosi na co dzień zbroję rycerską, z narzuconym na nią białym płaszczem z czarnym krzyżem (stąd bardziej popularna nazwa członków Zakonu: „Krzyżacy”), symbolizującym ich wiarę chrześcijańską.
Jest bratem Rotgiera, syna Zygfryda de Löwe, jednak najpewniej nie ma z nim wspólnego ojca, lub Zygfryd bardziej szanował Rotgiera.
Należy do czwórki porywaczy Danuśki.
Nie wyróżnia się niczym spośród braci zakonnych. Właściwie najlepiej byłoby go scharakteryzować na przykładzie wszystkich rycerzy zakonnych.
Są dwulicowi, fałszywi i zakłamani. Zachowują się niczym „diabeł w skórze anioła”; obiecują oni Jurandowi ze Spychowa wydanie córki, jednakże zamiast niej pokazują mu zupełnie inną kobietę (to się na nich zemściło; Jurand wpada w szał i przy pomocy ławy z izby zabija Hugo de Danwelda i Gotfryda).
Kierowała nimi przede wszystkim żądza pieniądza i władzy, pomimo złożonych wcześniej ślubów ubóstwa, czystości i posłuszeństwa. Nakładają, na zajętych przez siebie terytoriach, ogromne podatki, aby się wciąż bogacić, zmuszając tym samym ich mieszkańców do cięższej pracy.
Członkowie Zakonu są zdradliwi i przebiegli. Posuwają się do porwania córki Juranda, aby go zhańbić i upokorzyć, a następnie przedstawieniu mu innej kobiety jako Danuśki. M
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!