Pimko T. – W. Gombrowicz – Ferdydurke
Zamień czytanie na oglądanie!
Profesor Pimko to osoba, która zaburza poprawny porządek w szkole. Razem z innymi nauczycielami poddaje uczniów procesowi „upupiania”, czyli nadawania formy. Jego celem nie było przygotowanie dzieci do dorosłego życia i ułatwienie im przejścia do tego etapu. Miał za zadanie sprawić, aby nie byli w stanie wejść w etap dorosłości, ponieważ wciąż tkwiliby w swojej niedojrzałej młodości. Chciał, aby pozostali niedojrzali i z dumą wypełniali ustalone zasady. Ludźmi młodymi i niedojrzałymi łatwiej manipulować i przeciągać ich na swoją stronę.
Profesor Pimko zaciągnął do szkolnych ławek ponownie Józia, który był już trzydziestoletnim mężczyzną. Za powód podał jego niedojrzałość. Uważał, że ponownie musi przejść ten etap, aby stać się dojrzałym dorosłym, a nie tylko dorosłym ze względu na wiek. Nie miało to kompletnie sensu, ponieważ szkoła właśnie takich osobników chciała wykreować. Niedojrzałych, podatnych na wpływy. Józio posłuchał się profesora i pozwolił mu na przywrócenie go do szkoły, mimo że był już dorosły i mógł mu się przecież sprzeciwić. Być może Józio miał się po prostu stać przykładem, nakłaniać uczniów do podążania za zasadami.
Profesor Pimko bardzo często naginał rzeczywistość i udawał, że niektóre rzeczy po prostu nie mają miejsca. Jego postawa bardzo często była krzywdząca i oczywiście nieodpowiednia. Przykładem może być sytuacja, kiedy Pimko wchodzi do sali i widzi, jak Miętus wyraźnie krzywdzi Syfona. Zamiast pomóc mu i rozdzielić chłopców oraz zapobiec w jakiś s
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!