Lipczanie – W. S. Reymont – Chłopi
Zamień czytanie na oglądanie!
Lipczanie w powieści pod tytułem „Chłopi” autorstwa Władysława Stanisława Reymonta
Lipczanie to prości ludzie, którzy pielęgnują swoje tradycje. We wsi o zajmowanej pozycji decyduje ilość posiadanej ziemi. Poza tym czynnikiem wpływ ma także posiadanie innych źródeł dochodów. Najniższą warstwę społeczną tworzy biedota. Z kolei do najwyższej należą najbogatsi członkowie gromady. We wsi Lipce najwyżej w hierarchii społecznej znajdowali się wiejscy bogacze. Należał do nich Maciej Boryna, wójt, ksiądz, kowal oraz młynarz. Do jednych z przedstawicieli tej warstwy Lipczanie żywili szacunek, z kolei do innych odrazę. Przykładem jest wójt, który nie cieszył się dobrą opinią. Priorytetem były dla niego własne interesy. Sprawy chłopów były dla niego drugoplanowymi zmartwieniami. Na dobre imię zapracował sobie Boryna. Gromada uważnie słuchała jego rad w ważnych sprawach.
Nieco niższą od poprzedniej warstwę kształtują średniozamożni chłopi. Jej przedstawicielami są Pryczkowie, Cabanowie, Paczesiowie, Kłębowie, Wachnikowie, Balcerkowie oraz Dominikowa. Ich gospodarstwa przynoszą mniejsze dochody. Matka Jagny, Szymka oraz Jędrzycha nie jest osobą lubianą, jednak budzi w ludziach obawę, więc okazują jej szacunek. Twierdzi, że dla powiększenia gospodarstwa warto wydać córkę za mąż.
Kolejne miejsce w hierarchii zajmują małorolni chłopi. Należą do nich m.in. Bylicowie. Bylica jest jednym z najstarszych ludzi we wsi. Jego córką jest Hanka, która jest żoną Antka. Gospodarz ten nie posiada własnego kawałka ziemi. Jego źródłem dochodu jest praca jako parobek u
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!