Boryna Maciej – W. S. Reymont – Chłopi
Zamień czytanie na oglądanie!
Maciej Boryna to bohater powieści pod tytułem „Chłopi” autorstwa Władysława Stanisława Reymonta.
We wsi Lipce o pozycji zajmowanej przez mieszkańców świadczy ilość posiadanej przez nich ziemi oraz inne źródła dochodu. Maciej Boryna należy do wiejskich bogaczy zajmujących najwyższe miejsce w hierarchii społecznej. Mężczyzna zapracował sobie wśród mieszkańców na dobre imię. Gromada uważnie słucha jego rad w ważnych sprawach. Jego zdanie zawsze jest brane pod uwagę. Ma on 58 lat. Ma syna, który nazywa się Antek oraz córkę, która ma na imię Józka. Nie jest dobrym ojcem dla Antka, ponieważ ten nie dba o gospodarstwo, a dla Macieja pracowitość jest najważniejszą cechą i jednym z wyznaczników wartości człowieka. Nie uważa się za człowieka starego i dlatego postanawia się ożenić. Jego wybranką staje się Jagna, która jest najpiękniejszą kobietą we wsi, ale nie cieszy się dobrą opinią. Maciej uważa, że nadaje się ona do roli matki i jest świetną gospodynią.
Maciej Boryna jest bardzo przywiązany do swojej ziemi. Traktuje ją jak rzecz świętą. Nie jest wścibski, więc nie interesuje się majątkiem sąsiadów. Zwraca uwagę jedynie na własny ogródek i cztery ściany.
Maciej Boryna początkowo nie darzy Hanki sympatią. Denerwuje go jej charakter i nie potrafi się do niej przekonać. Po czasie jednak zmienia swoje nastawienie do Hanki. Zauważa, że kobieta jest pracowita. Z racji tego, że jest to dla niego bardzo ważna cecha, to zaczyna inaczej postrzegać dziewczynę. Widać, że się stara i Boryna docenia to.
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!